Powieści na antenie

"Nieumarli"

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2023 11:10
W cyklu "To się czyta" od 10 do 14 lipca prezentowaliśmy fragmenty książki "Nieumarli" Dany Grigorcei. Czytała Lidia Sadowa.
Lidia Sadowa
Lidia SadowaFoto: Krzysztof Świeżak/PR

Po studiach artystycznych w Paryżu młoda malarka z Bukaresztu wraca do Transylwanii, do odzyskanego rodzinnego majątku. W wakacyjnym kurorcie wciąż mieszka jej cioteczna babka Margo. Dom zapisał się w pamięci artystki jako miejsce, w którym wyśmiewano komunistyczną dyktaturę. Nawet w czasach Ceaușescu spraszano tam na lato barwne towarzystwo, żeby chociaż na chwilę uciec od szarej rzeczywistości.

Dziś komunizm jest już przeszłością, a miasteczko B. czasy świetności ma dawno za sobą.

Kobieta czuje się tam obco, z miejscem łączy ją tylko kilku bliskich przyjaciół i więzy rodzinne. Wspomnienia przygasły. Uczucie niepewności potęguje nieoczekiwana śmierć krewnej. W otwartym na tę okazję grobie rodzinnym odnalezione zostają zbezczeszczone zwłoki. Okazuje się także, że narratorka może być spokrewniona z legendą Transylwanii, Władem Palownikiem – powszechnie znanym jako Drakula.

Od tego momentu wszystko zaczyna się zmieniać, jawa miesza się ze snem, a historia wampira staje się jej historią.

Dana Grigorcea maluje zapierający dech w piersiach obraz postkomunistycznego społeczeństwa, które wciąż wydaje się tkwić w zawieszeniu. Prowadzi swoich czytelników w samo serce horroru, który można wyczarować tylko we własnej wyobraźni, przerywając w ten sposób międzypokoleniową ciszę.

[opis wydawcy książki]

Fragmenty książki "Nieumarli" czyta w radiowej Dwójce Lidia Sadowa.

Posłuchaj
12:37 2023_07_10 11_00_25_Dwojka_To_sie_czyta.mp3 Dana Grigorcea "Nieumarli", czyta Lidia Sadowa - fragment 1 (To się czyta/Dwójka)

10:18 2023_07_11 11_03_32_Dwojka_To_sie_czyta.mp3 Dana Grigorcea "Nieumarli", czyta Lidia Sadowa - fragment 2 (To się czyta/Dwójka)

10:10 Dwójka to się czyta 12.07.2023.mp3 Dana Grigorcea "Nieumarli", czyta Lidia Sadowa - fragment 3 (To się czyta/Dwójka)

10:17 Dwójka to się czyta 13.07.2023.mp3 Dana Grigorcea "Nieumarli", czyta Lidia Sadowa - fragment 4 (To się czyta/Dwójka)

10:05 Dwójka to się czyta 14.07.2023.mp3 Dana Grigorcea "Nieumarli", czyta Lidia Sadowa - fragment 5 (To się czyta/Dwójka)

     

***

Tytuł audycji: To się czyta

Przygotowała: Elżbieta Łukomska

Data emisji: 10-14.07.2023

Godz. emisji: 11.00

pg


Zobacz więcej na temat: literatura Rumunia

Czytaj także

Rumunia. Kraj zbudowany na sprzecznościach

27.10.2018 12:00
Jak Rumuni, których kraj zszyto z trzech nieprzystających do siebie części, określają swoją tożsamość? O tym dyskutowaliśmy w audycji "Dwukropek".
Flaga na siedzibie rumuńskiego parlamentu
Flaga na siedzibie rumuńskiego parlamentuFoto: Shutterstock/MoiraM
Posłuchaj
56'09 Rumunia. Kraj zbudowany na sprzecznościach (Dwukropek/Dwójka)
więcej

W ostatnim czasie, między innymi za sprawą rumuńskiego kina, świat zauważył - a także docenił - rumuńską opowieść o wschodnioeuropejskiej historii i współczesności. W jaki sposób złożona historia odkłada się we współczesnym dyskursie politycznym, a przede wszystkim - kulturowym? I dlaczego Rumunia jest łacińską wyspą? O tym dysktowaliśmy w związku z publikacją książki  "Łacińska wyspa. Antologia rumuńskiej literatury faktu".

***

Tytuł audycji: Dwukropek

Prowadził: Piotr Kofta

Goście: Bogumił Luft, publicysta i dyplomata, ambasador RP w Rumunii i Mołdawii, redaktor "Łacińskiej wyspy. Antologii rumuńskiej literatury faktu", oraz dr. hab. Błażej Brzostek z Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego, autor m.in. monografii "Paryże Innej Europy. Warszawa i Bukareszt, XIX i XX w.". 

Data emisji: 26.10.2018

Godzina emisji: 21.30

jp/pg