Polskie Radio
Section05
Rumunia

Spór o praworządność w Polsce. Komentarz eksperta

Jak podkreślał po spotkaniu z szefową bułgarskiej dyplomacji Jacek Czaputowicz, minister spraw zagranicznych, Polska jest nastawiona na dialog z Unią Europejską. Polityk jednocześnie zaznaczył, że – z perspektywy Warszawy – w wyjaśnianie kwestii spornych na linii Polska-UE powinien zostać włączony Trybunał Sprawiedliwości UE. W Polskim Radiu 24 komentarz prof. Roberta Grzeszczaka, eksperta ds. prawa europejskiego z Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Komisja Europejska Unia Europejska Bruksela Jacek Czaputowicz Ministerstwo Spraw Zagranicznych MSZ Puszcza Białowieska Bułgaria Rumunia

"Porównywanie Warszawy do Ankary to nieporozumienie"

Gośćmi Debaty Poranka byli Edyta Hołdyńska z Sieci i wPolsce.pl, Tomasz Sakiewicz z Gazety Polskiej oraz Jakub Majmurek z Krytyki Politycznej. Publicyści w Polskim Radiu 24 m.in. odnieśli się do niedawnej rezolucji Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy ws. praworządności w niektórych krajach Europy, w tym Polsce.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Unia Europejska Rada Europy Tomasz Sakiewicz Bułgaria Mołdawia Rumunia Turcja Hiszpania katalonia

70. rocznica reemigracji Polaków z Bukowiny do Polski

W tym roku mija 70. rocznica reemigracji części Polaków, których przodkowie osiedlili się na Bukowinie w XVIII i XIX wieku. Z krainy, dziś podzielonej pomiędzy Rumunię i Ukrainę, w latach 1945-1947 wyemigrowało ok. 45. tys. Polaków. Większość z nich osiedliła się w zachodniej części Polski, m.in. w Ziemi Lubuskiej. Z tymi, którzy zdecydowali się zostać w rodzinnych osadach w Bukowinie, rozmawiał Krzysztof Renik.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 repatriacje II wojna światowa Rumunia Ukraina Polacy za granicą Bukowina