Polskie Radio
Section05
Rumunia

Grecja dołączyła do Inicjatywy Trójmorza. Ekspert: to główne osiągnięcie szczytu w Bukareszcie

Po środowych obradach Trójmorza prezydent Rumunii ogłosił, że Inicjatywa będzie liczyć już nie 12, ale 13 państw, jako że dołącza do niej Grecja. Status państwa stowarzyszonego uzyskała Mołdawia, od roku ma go także Ukraina. Przywódcy krajów Trójmorza ustalili też w Bukareszcie, że inicjatywa będzie skupiać się również na projektach związanych z zieloną energią, zaawansowanymi technologiami oraz bezpieczeństwem cyfrowym. 
Zobacz więcej na temat:  Michał Strzałkowski Grecja Trójmorze Andrzej Duda Rumunia Bukareszt

Forum Biznesu Inicjatywy Trójmorza. Prezdyent Duda: wspólne projekty pozwoliły przetrwać kryzys

Forum Biznesu Inicjatywy Trójmorza rozpoczęło się w czwartek rano w Bukareszcie. Uczestniczą w nim między innymi prezydenci Polski i Rumunii - Andrzej Duda i Klaus Iohannis oraz przedstawiciele środowisk biznesowych z wielu krajów. Polski prezydent mówił, że wojna na Ukrainie pokazała, jak bardzo potrzebny jest projekt Trójmorza.
Zobacz więcej na temat:  Trójmorze Bukareszt ŚWIAT Andrzej Duda Rumunia

Para prezydencka przyleciała do Bukaresztu. Na szczyt Inicjatywy Trójmorza zmierzają też Zełenski i Kerry

Prezydent Andrzej Duda przyleciał do Bukaresztu. W stolicy Rumunii polski prezydent weźmie udział w szczycie Inicjatywy Trójmorza. To powołana osiem lat temu grupa skupiająca kraje z północy, południa i z centrum Europy.
Zobacz więcej na temat:  Grecja Unia Europejska Rosja Ukraina Rumunia Europa Mołdawia Europa Wschodnia Europa Środkowo-Wschodnia Słowenia Andrzej Duda Trójmorze infrastruktura wojna 2023

Zbliża się szczyt Trójmorza. Przydacz: spodziewane jest dołączenie Grecji, a Mołdawia ma otrzymać specjalny status

W środę w Bukareszcie rozpocznie się szczyt Inicjatywy Trójmorza; spodziewane jest dołączenie do formatu trzynastego członka, Grecji. Jak zapowiedział prezydencki minister Marcin Przydacz, podczas spotkania polski prezydent Andrzej Duda będzie mówił m.in. o konieczności rozwoju infrastruktury tranzytowej.
Zobacz więcej na temat:  Europa Europa Wschodnia Ukraina Rosja wojna 2023 Trójmorze Europa Środkowo-Wschodnia Słowenia Unia Europejska infrastruktura Grecja Mołdawia Rumunia Andrzej Duda Marcin Przydacz