Powieści na antenie

"Nechemia"

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2024 11:10
Kolejną lekturą w cyklu "To się czyta" była powieść współczesnego izraelskiego pisarza, historyka i wykładowcy akademickiego Yakova Z. Mayera pt. "Nechemia". Fragmenty książki w interpretacji Szymona Kuśmidra na naszej antenie przeczytał Szymon Kuśmider.
Szymon Kuśmider czyta książkę Nechemia
Szymon Kuśmider czyta książkę "Nechemia"Foto: Krzysztof Świeżak/PR

Tytułowy bohater Nechemia Kohen to znawca Tory, niedowiarek, oszust i zaprzysięgły włóczęga. Z sześcioma palcami u ręki, niepohamowaną pasją do ksiąg i wątpliwym kręgosłupem moralnym, porzuciwszy żonę i córki, wyrusza na spotkanie z Mesjaszem, który właśnie się objawił i wkrótce upadnie: Szabtajem Cwi.

Wraz z bohaterem trafiamy w sam środek XVII wieku, jednej z najbardziej burzliwych epok w historii Żydów. Poznajemy ją z punktu widzenia nie głównych graczy, lecz niezliczonej ilości pobocznych postaci: rabusiów, cudownych ozdrowieńców, wędrownych aktorów, żydowskich, muzułmańskich oraz chrześcijańskich wizjonerów, którzy towarzyszą Nechemii w tej pełnej przygód odysei – pieszo, na wozach i chybotliwych statkach, przez rozległe krajobrazy Europy, klasztory, synagogi, targowiska i rozstaje dróg, z malutkiego Komarna pod Lwowem do wielkiego Konstantynopola – pisze we wstępie wydawca.

"Nechemia" to swoisty prequel "Ksiąg Jakubowych" Olgi Tokarczuk, ukazujący celnie atmosferę oczekiwań, na które w następnym stuleciu odpowie Jakub Frank i kształtujący się wokół jego osoby kolejny ruch mesjański.

Na temat tej powieści wypowiedziała się też i sama noblistka, pisząc o "Nechemii", że ukazuje nam siedemnastowieczną Rzeczpospolitą, w jednym z najdramatyczniejszych momentów swej historii, widzianą oczami mimowolnego awanturnika, kabalisty i włóczęgi, wplątanego w dzieje fałszywego Mesjasza ze Smyrny.

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Literackiego w przekładzie z hebrajskiego Magdaleny Sommer. Fragmenty czytał na antenie Dwójki Szymon Kuśmider.


Posłuchaj
10:38 Dwójka to się czyta 2.04.2024.mp3 Yakov Z. Mayer "Nechemia", czyta Szymon Kuśmider - fragm. 1 (To się czyta/Dwójka)

10:29 Dwójka to się czyta 3.04.2024.mp3 Yakov Z. Mayer "Nechemia", czyta Szymon Kuśmider - fragm. 2 (To się czyta/Dwójka)

09:50 Dwojka_To_sie_czyta_2024_04_04-11-01-43.mp3 Yakov Z. Mayer "Nechemia", czyta Szymon Kuśmider - fragm. 3 (To się czyta/Dwójka)

09:52 Dwojka_To_sie_czyta_2024_04_05-11-01-14.mp3 Yakov Z. Mayer "Nechemia", czyta Szymon Kuśmider - fragm. 4 (To się czyta/Dwójka)

    

***

Tytuł audycji: To się czyta

Przygotowała: Elżbieta Łukomska

Data emisji: 2-5.03.2024

Godz. emisji: 11.00

pg/wmkor

Czytaj także

Perły literatury żydowskiej

14.03.2021 10:10
W dzisiejszej audycji "Czytelnia" omówiliśmy "Perły" Izraela Joszua Singera w przekładzie Krzysztofa Modelskiego oraz "Przysięgę wierności" Szmuela Josefa Agnona w przekładzie Piotra Pazińskiego.
Okładki książek
Okładki książekFoto: mat. prasowe
Posłuchaj
29'52 Rozmowa o literaturze żydowskiej (Czytelnia/Dwójka)
więcej

Posłuchaj
29:52 Dwójka 2021_03_14 Czytelnia.mp3 Rozmowa o literaturze żydowskiej (Czytelnia/Dwójka)

 

Izrael Joszua Singer - "Perły" w przekładzie Krzysztofa Modelskiego

Perły to drugi, po Na obcej ziemi, wydany przez Fame Art, tom opowiadań Izraela J. Singera, starszego brata noblisty Isaaca Beshevisa Singera. Razem z opowiadaniami siostry autorów Ester Singer Kreitman pt. Rodowód  tworzą serię Fame Art., powstałą z fascynacji niebywałym talentem żydowskiego rodzeństwa.

Podobnie jak Na obcej ziemiPerły stanowią panoramę społeczną przedwojennej Polski. Opowiadania zawarte w tomie są tematycznie różnorodne, a ich wspólnym motywem są ludzie i ich uwikłanie w życie. Singer wychodzi poza symboliczne getto żydowskie – traktuje religię, pochodzenie i klasę społeczną swoich bohaterów jako sprawę drugorzędną. Świat opowiadań I.J. Singera nie opiera się na żadnej z możliwych wersji opozycji my-oni, lecz na boleśnie znanej dychotomii jednostka vs. świat. Szeroko rozwinięta perspektywa antropologiczna, a także doskonały styl pisarski starszego Singera, czynią z niego pisarza, którego dzieła nie tracą na aktualności do dziś.

Szmuel Josef Agnon - "Przysięga wierności" w przekładzie Piotra Pazińskiego

Historia młodego biologa Jakoba Rechnitza i jego wybranki Szoszany Ehrlich toczy się wśród żydowskich pionierów w Jafie na początku XX wieku, ale mogłaby rozgrywać się wszędzie, bo wszędzie ludzie próbują odczytać ukryte poruszenia własnej duszy. I jeżeli dotąd Agnonowi w jego pisaniu towarzyszyły pokolenia rabinów i mędrców, w Przysiędze wierności dołączył do nich jeden mędrzec nowy: Sigmund Freud. Szmuel Josef Agnon, urodzony w 1888 w Buczaczu, zmarły w 1970 roku w Jerozolimie, laureat literackiej Nagrody Nobla w 1966 roku, jeden z ojców założycieli literatury izraelskiej, mistrz Amosa Oza i Cruji Szalew. W kilku powieściach oraz kilkuset nowelach i opowiadaniach opisywał świat żydowskiej Galicji i życie w Ziemi Izraela. Świadek, kronikarz i krytyczny obserwator epoki tworzenia się izraelskiej państwowości oraz gwałtownych przemian społecznych pierwszej połowy XX wieku. Jego pisarstwo, głęboko zakorzenione w tradycji, zmaga się z wyzwaniami świeckiej nowoczesności.

***

Tytuł audycji: Czytelnia

Prowadziła: Małgorzata Szymankiewicz

Data emisji: 14.03.2021

Godzina emisji: 12.30