X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Nauka

Rosetta na orbicie komety!

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2014 10:00
Po dekadzie lotu europejska sonda weszła na orbitę komety. Rozpoczynają się pierwsze w historii ludzkości badania naukowe komety w przestrzeni kosmicznej. Rosetta będzie towarzyszyła 67P do końca 2015 roku. Razem z nią zbliży się do Słońca.
Centrum dowodzenia ESA i nieaktualny już model 67P
Centrum dowodzenia ESA i nieaktualny już model 67PFoto: ESA.

Dzisiaj 11:00 czasu polskiego Rosetta rozpoczęła manewr "wejścia na orbitę" wokół komety 67P. Nastąpiło odpalenie silników, a manewr zakończył się o 11:06 CEST. Ok. 20 minut później na Ziemię dotarło potwierdzenia: Rosetta jest na orbicie! To wielki sukces Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Wysłana przez ESA sonda jest na orbicie komety 67p/Churyumov-Gerasimenko. Aby tam się znaleźć, pokonała 6,4 mld kilometrów.

Oto najnowsze zdjęcie komety 67p/Churyumov-Gerasimenko:

/

 

Rosetta wystartowała 2 marca 2004 roku. W przestrzeń kosmiczną oddalała się dzięki pomocy pola grawitacyjnego Marsa, które nadało jej szybkości. Obecnie jest poza orbitą Jowisza, czyli tam, gdzie jej kometa.

Urządzenie w ciągu ostatnich dni zwalniało do prędkości ok. 1m/s, a zatem takiej, z jaką porusza się kometa. Proces zakończył się odpaleniem silników urządzenia i wejściem na wysoką orbitę wokół 67P.

Początkowo sonda będzie orbitować 100 km od 67P. Jeden obrót dookoła komety zajmie Rosetcie około 3-4 dni. Potem nastąpi seria eksperymentów i pomiarów. Ostatecznie Rosetta zbliży się na 10 km do swojego obiektu.

Według pomiarów z zeszłego tygodnia, temperatura na powierzchni komety to -70 stopni Celsjusza, a zatem ok. 20-30 stopni więcej niż sądzono. Wynika stąd, że na jej powierzchni jest więcej pyłu niż lodu.

Według pomiarów z zeszłego tygodnia, temperatura na powierzchni komety to -70 stopni Celsjusza, a zatem ok. 20-30 stopni więcej niż sądzono. Wynika stąd, że na jej powierzchni jest więcej pyłu niż lodu.

Wielki finał to wstrzelenie w stronę komety lądownika Philae w listopadzie tego roku. Na kometę trafi  polski instrument kosmiczny MUPUS do pomiarów własności fizycznych jądra komety, który stanowi element Philae. MUPUS zbudowali eksperci Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk.

(ew/Space.com/ESA)

Rosetta przed startem:

 

Lądownik Philae i jego misja:

Zobacz więcej na temat: astronautyka astronomia NAUKA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Voyager 1 nareszcie poza Układem Słonecznym?

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2013 01:10
Trwa debata. Na pewno znalazł się w nowym, dziwnym otoczeniu, co udokumentowano publikacją naukową.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Po Rosetcie czas na Philae. Naukowcy wybudzili lądownik

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2014 23:20
Astronomowie obudzili kosmiczny lądownik, który niebawem ma dotrzeć do jądra komety. Maszyna spała przez trzy lata.
rozwiń zwiń

Czytaj także

ESA zaprasza kobiety

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2014 12:00
Płeć nie jest, a w każdym razie nie powinna być, przeszkodą dla naukowców. Tak twierdzi w rozmowie z Polskim Radiem Kirsten MacDonell z Europejskiej Agencji Kosmicznej i zachęca kobiety do angażowania się w badania naukowe.
rozwiń zwiń