Nauka

Rosetta na orbicie komety!

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2014 10:00
Po dekadzie lotu europejska sonda weszła na orbitę komety. Rozpoczynają się pierwsze w historii ludzkości badania naukowe komety w przestrzeni kosmicznej. Rosetta będzie towarzyszyła 67P do końca 2015 roku. Razem z nią zbliży się do Słońca.
Centrum dowodzenia ESA i nieaktualny już model 67P
Centrum dowodzenia ESA i nieaktualny już model 67PFoto: ESA.

Dzisiaj 11:00 czasu polskiego Rosetta rozpoczęła manewr "wejścia na orbitę" wokół komety 67P. Nastąpiło odpalenie silników, a manewr zakończył się o 11:06 CEST. Ok. 20 minut później na Ziemię dotarło potwierdzenia: Rosetta jest na orbicie! To wielki sukces Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Wysłana przez ESA sonda jest na orbicie komety 67p/Churyumov-Gerasimenko. Aby tam się znaleźć, pokonała 6,4 mld kilometrów.

Oto najnowsze zdjęcie komety 67p/Churyumov-Gerasimenko:

/

 

Rosetta wystartowała 2 marca 2004 roku. W przestrzeń kosmiczną oddalała się dzięki pomocy pola grawitacyjnego Marsa, które nadało jej szybkości. Obecnie jest poza orbitą Jowisza, czyli tam, gdzie jej kometa.

Urządzenie w ciągu ostatnich dni zwalniało do prędkości ok. 1m/s, a zatem takiej, z jaką porusza się kometa. Proces zakończył się odpaleniem silników urządzenia i wejściem na wysoką orbitę wokół 67P.

Początkowo sonda będzie orbitować 100 km od 67P. Jeden obrót dookoła komety zajmie Rosetcie około 3-4 dni. Potem nastąpi seria eksperymentów i pomiarów. Ostatecznie Rosetta zbliży się na 10 km do swojego obiektu.

Według pomiarów z zeszłego tygodnia, temperatura na powierzchni komety to -70 stopni Celsjusza, a zatem ok. 20-30 stopni więcej niż sądzono. Wynika stąd, że na jej powierzchni jest więcej pyłu niż lodu.

Według pomiarów z zeszłego tygodnia, temperatura na powierzchni komety to -70 stopni Celsjusza, a zatem ok. 20-30 stopni więcej niż sądzono. Wynika stąd, że na jej powierzchni jest więcej pyłu niż lodu.

Wielki finał to wstrzelenie w stronę komety lądownika Philae w listopadzie tego roku. Na kometę trafi  polski instrument kosmiczny MUPUS do pomiarów własności fizycznych jądra komety, który stanowi element Philae. MUPUS zbudowali eksperci Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk.

(ew/Space.com/ESA)

Rosetta przed startem:

 

Lądownik Philae i jego misja:

Zobacz więcej na temat: astronautyka astronomia NAUKA
Czytaj także

Voyager 1 nareszcie poza Układem Słonecznym?

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2013 01:10
Trwa debata. Na pewno znalazł się w nowym, dziwnym otoczeniu, co udokumentowano publikacją naukową.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Po Rosetcie czas na Philae. Naukowcy wybudzili lądownik

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2014 23:20
Astronomowie obudzili kosmiczny lądownik, który niebawem ma dotrzeć do jądra komety. Maszyna spała przez trzy lata.
rozwiń zwiń
Czytaj także

ESA zaprasza kobiety

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2014 12:00
Płeć nie jest, a w każdym razie nie powinna być, przeszkodą dla naukowców. Tak twierdzi w rozmowie z Polskim Radiem Kirsten MacDonell z Europejskiej Agencji Kosmicznej i zachęca kobiety do angażowania się w badania naukowe.
rozwiń zwiń