Nauka

Egipt: archeolodzy odkryli niewielką piramidę

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2014 12:00
Międzynarodowa ekipa naukowców odkopała piramidę sprzed 4600 lat. Jest starsza niż piramida Cheopsa.

Znajduje się na stanowisku al-Ghonemiya niedaleko dzisiejszego miasta Edfu. Należy do serii kilku niemal identycznych budowli, które odkryto w pobliżu kilku dawnych egipskich miast, np. Elefantyny, Hierakonpolis, Naqada, Abydos, Zawiet el-Meitin czy Seila w Oazie Fajum.

Na piramidzie z Elefantyny znaleziono inskrypcję, która łączy jej budowę z latami panowania faraona Huni (ok. 2600 p.n.e.) z III dynastii. Prawdopodobnie dotyczy to także jej bliźniaczek.

Piramidę z okolic Edfu dostrzeżono już w roku 1894, ale wówczas nie zbadano tajemniczej ceglanej struktury. W 2009 wykopaliska podjęła ekipa dra Gregory’ego Marouarda z University of Chicago i dra Hratcha Papaziana z Uniwersytetu w Kopenhadze.

Ich zdaniem, piramidę posadowiono bezpośrednio na podłożu z piaskowca, który był również głównym surowcem budowlanym. Kamień pozyskiwano z kamieniołomu oddalonego o zaledwie 800 m na północ.

- Konstrukcja zdradza spory poziom znajomości obróbki kamienia, zwłaszcza jeśli chodzi o dopasowanie bloków - piszą Marouard i Papazian w biuletynie Instytutu Wschodniego University of Chicago.

Kamienie są spore, osiągają 1,5-2 m długości. Łączono je glinianym spoiwem. Oryginalnie piramida była trójstopniowa. U podstawy ma 18,5 m, a zachowała się do wysokości 5 m. Najprawdopodobniej miała kiedyś 13 m wysokości.

Podczas prac badawczych prowadzonych w latach 2009-2013, naukowcy odkryli na piramidzie serię strożytnych, choć późniejszych niż sama budowla graffiti. Mogą oznaczać, że budowla posiadała jakieś znaczenie symboliczne w całym okresie panowania faraonów.

(ew/Sci-News)

Zobacz więcej na temat: archeologia Egipt NAUKA