Nauka

Równanie Eulera piękne jak Mozart

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2014 00:45
Matematyka może być piękna. Tę znaną hipotezę potwierdzają teraz szczegółowe badania mózgu. Przeprowadzili je badacze z londyńskiego uniwersytetu UCL.
W przepisach ustawy o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych znajduje się lista osób uprawnionych do tego wcześniejszego świadczenia.
W przepisach ustawy o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych znajduje się lista osób uprawnionych do tego wcześniejszego świadczenia.Foto: Glow Images/East News

Pokazywali oni równania piętnastu matematykom. Okazało się, że ich obszar mózgu zwany korą oczodołowo-czołową reaguje bardzo różnie. Bardziej eleganckie równania silniej pobudzały aktywność mózgu, co świadczyło o odczuwaniu przyjemności.

Najpiękniejsza była tzw. tożsamość Eulera, równanie, które łączy w sobie wiele elementów matematyki, w tym dodawanie, mnożenie i potęgowanie.  Za najbrzydszą mózgi matematyków uznali równanie Riemanna.

Brytyjscy naukowcy sugerują, że odczuwanie piękna ma swoje biologiczne podstawy i jest tak nie tylko w przypadku matematyki, ale także muzyki czy malarstwa. - Wiele rejonów mózgu, które reagują na równania, są także zaangażowane podczas podziwiania obrazów i słuchania muzyki - mówi jeden z naukowców prof. Semir Zeki.

Publikację zamieszcza pismo "Frontiers in Human Neuroscience".

(ew/iar/bbc)

Zobacz więcej na temat: matematyka NAUKA psychologia
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak