Nauka

Naukowcy biorą Bartka pod lupę. Będą go rozmnażać

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2014 17:00
Naukowcy pobrali z ok. 700-letniego dębu Bartek pędy potrzebne do badań genetycznych i klonowania.

Bartek rośnie koło Zagnańska (Świętokrzyskie). Dzięki akcji jest szansa na dokładne zbadanie i uzyskanie sadzonek najsłynniejszego drzewa w regionie.

Badania dębu są elementem projektu realizowanego przez Instytut Dendrologii Polskiej Akademii Nauk w Kórniku pod Poznaniem, na zlecenie Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych.

- Projekt dotyczy badań nad rozmnożeniem najstarszych dębów w Polsce, z wykorzystaniem kultur in vitro. To nowa technologia, która pozwala na zachowanie zasobów genowych tych drzew – mówi rzeczniczka Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu, Edyta Nowicka.

Materiał genetyczny musiał być pobrany jeszcze przez sezonem wegetacyjnym. - Zabieg ten nie wpłynie negatywnie na stan zdrowotny i wzrost dębu - uspokaja Nowicka.

Według tradycji dąb Bartek ma ponad tysiąc lat. Naukowcy twierdzą jednak, że nie jest ani najstarszym, ani największym drzewem w Polsce. Według najnowszych badań wiek tego dębu szypułkowego szacuje się na 645-670 lat. Rzeczywiste określenie wieku „Bartka” nie jest możliwe z powodu spróchnienia pnia drzewa.

Drzewo praktycznie nie daje żołędzi, przed dwoma laty miało ich kilkanaście. Naukowcy i leśnicy liczą, że dzięki realizacji projektu uda się uzyskać sadzonki, czyli rozmnożyć drzewo. Jak tłumaczył Chmielarz, to czy przedsięwzięcie się powiedzie, będzie wiadomo za ok. 2-3 lata.

Bartek to niejedyny dąb, który został objęty akcją. Pobrano materiał z innych najstarszych dębów w Polsce: Chrobrego, Bolko, dębów Bąkowskich, Bolesława i Warcisława, dębów Rogalińskich – Lecha i Edwarda oraz dębu Dziadziuś. Zielone pędy - jeszcze nie ukorzenione - udało się już uzyskać z liczącego ok. 700 lat dębu Chrobry, który rośnie w Borach Dolnośląskich.

(ew/PAP-Nauka w Polsce)

Zobacz więcej na temat: NAUKA biologia
Czytaj także

Zestresowana kobieta bardziej skłonna do empatii. Mężczyzna - nie

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2014 16:00
Ciekawe badania niemieckojęzycznych naukowców z kilku ośrodków wskazują, że stres inaczej działa na kobiety i mężczyzn. Panowie stają się egocentryczni, a kobiety - prospołeczne.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Z żyjących materiałów wyrosną produkty

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2014 15:00
Badacze z Bostonu pracują nad materiałami bakteryjnymi, które zrewolucjonizują procedurę produkcji. Bakterie same wykonają cała robotę.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dlaczego nie ma czarnych tulipanów?

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2014 22:22
Ogrodnicy na całym świecie pracują nad wyhodowaniem tulipana o czarnym kolorze. Wśród 15 tysięcy znanych odmian tych kwiatów są wszystkie kolory, kształty i odcienie, ale do tej pory nikomu nie udało się uzyskać czarnej barwy kwiatu.
rozwiń zwiń