Nauka

Fizyk: czarne dziury są matematycznie niemożliwe

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2014 23:00
To zjawisko z dziedziny astrofizyki ma już swoje miejsce w popkulturze. A co jeśli nie istnieje? Właśnie matematycznie to udowodniono.
Fizyk: czarne dziury są matematycznie niemożliwe
Foto: fot. NASA

Łącząc ze sobą dwie przeciwstawne teorie, Laura Mersini-Houghton, fizyk z UNC-Chapel Hill (USA), udowodniła matematycznie, że czarne dziury nie mogą zaistnieć. Jej praca zmusi astrofizyków do ponownego przemyślenia podstaw kosmologii.

- Wciąż jestem zszokowana swoimi wynikami - mówi badaczka. - Zajmuję się tym zgadnieniem od 50 lat - dodaje.

Czarna dziura ma powstawać wówczas, kiedy wielka, masywna gwiazda zapada się pod swoja własną grawitacją. Tworzy się niewielki obiekt o tak wielkiej gęstości (osobliwość), że jego przyciąganiu do pewnego horyzontu nic nie może uciec - nawet światło.

Teoria Einsteina zakłada, że dziury mogą powstawać, ale teoria kwantowa głosi jednak, że żadna cząstka informacji we wszechświecie nie znika. Próba połączenia tych dwóch teorii prowadzi do matematycznego nonsensu.

W 1974 roku Stephen Hawking próbował pogodzić je ze sobą, dowodząc, że z czarnej dziury uchodzi promieniowanie, a zatem informacje zostaja ocalone. Wersja prof. Mersini-Houghton głosi coś zupełnie innego. Badaczka zgadza się, że gwiazda może zapaść się pod wpływem własnej grawitacji, ale wykazuje, że z promieniowaniem ucieka także część masy - a zatem nie ma już odpowiedniej gęstości, aby powstała czarna dziura. Gwiazda po prostu puchnie i eksploduje, ale nie tworzy się żadna gęsta osobliwość.

Jeżeli inni naukowcy potwierdzą te ustalenia, pojawi się jeszcze jeden kłopot. Wielki Wybuch miał być eksplozją niezwykle gęstej osobliwości. Jeżeli jednak osobliwości nie mogą istnieć, także teoria Wielkiego Wybuchu pójdzie do poprawki.

(ew/PhysOrg)

Czytaj także

Stephen Hawking: czarne dziury nie istnieją

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2014 00:01
- Teoria czarnych dziur to moja największa gafa - twierdzi fizyk. Co proponuje w zamian?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Teoria czarnych dziur ma dziury - twierdzą polscy naukowcy

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2014 13:00
Niedawno swoją teorię zmodyfikował Stephen Hawking. Teraz dyskusję podgrzewają polscy astrofizycy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Fale grawitacyjne dla laików

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2014 22:22
Naukowcy ogłosili, że mają dowody na istnienie przewidywanych od dawna fal grawitacyjnych. O co chodzi w przełomowym odkryciu sprzed dwóch tygodni?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Planeta zakręcona na własnym punkcie

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2014 14:10
Dlaczego Ziemia obraca się wokół własnej osi i jakie są tego konsekwencje? Z tym pytaniem do redaktora Janusza Weissa zwrócił się słuchacz radiowej Jedynki.
rozwiń zwiń