Nauka

Ćwiczenia fizyczne chronią przed stresem i depresją

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2014 20:00
Ruch sprzyja oczyszczeniu organizmu ze szkodliwych substancji. W ten sposób może uchronić przed depresją, informują badacze na łamach "Cell".
Ćwiczenia fizyczne chronią przed stresem i depresją
Foto: Glow Images/East News

- Z neurobiologicznego punktu widzenia nadal nie wiemy, czym jest depresja - mówi Mia Lindskog z Instytutu Karolinska (Szwecja). - Nasze badania próbują wyjaśnić inną część tej układanki: jak zminy biochemiczne, powodowane przez ćwiczenia, zapobiegają uszkodzeniu mózgu przez stres - wyjaśnia.

Naukowcy z Instytutu Karolinska (Szwecja) zidentyfikowali taki mechanizm ochronny. Stwierdzili, że białko PGC-1a1, powstające w mięśniach szkieletowych podczas ćwiczeń, stymuluje produkcję enzymu KAT, który przekształca kinureninę (związek pojawiający się w organizmie pod wpływem stresu) w kwas kynureninowy niezdolny do przekroczenia bariery krew-mózg, a tym samym zapobiega wystąpieniu depresji. Efekt ten potwierdzono u myszy.

Gryzonie z wysokim poziomem białka PGC-1a1 nie dawały sie depresji, nawet jeśli poddano je stresowi. Nawet po celowym podaniu kinureniny u zmodyfikowanych gryzoni nie rozwijały się symptomy depresji, bo szybko przekształcały one substancję w kwas kynureninowy - a ten nie ma wpływu na funkcjonowanie mózgu.

(ew/PAP/ScienceDaily)

Zobacz więcej na temat: NAUKA medycyna psychologia
Czytaj także

Czytanie i pisanie powstrzyma demencję

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2013 15:30
Wyniki badań opublikowane na łamach "Neurology” potwierdziły, że codzienny trening mózgu, polegający m.in. na czytaniu i pisaniu, może spowolnić rozwój zaburzeń funkcji poznawczych w starszym wieku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zapach uspokoi twoje lęki w czasie snu

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2013 12:55
Badacze uważają, że zapachy mogą być wykorzystywane do terapii stanów lękowych. W dodatku podczas snu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ultradźwięki poprawiają pracę mózgu

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2014 00:01
Najnowsze badania wskazują, że ultradźwięki mogą poprawić ludzką percepcję.
rozwiń zwiń