Nauka

Polscy studenci przeprowadzą eksperyment w kosmosie

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2015 18:00
Wrocławscy studenci będą mogli przeprowadzić swój własny eksperyment w przestrzeni kosmicznej. Wszystko dzięki zwycięstwu w programie organizowanym m.in. przez ESA.
sxc.hu
sxc.hu

Studenci z Politechniki Wrocławskiej i Uniwersytetu Wrocławskiego zbadają rozpad freonów w przestrzeni kosmicznej. Ich eksperyment wystartuje na balonie BEXUS jesienią 2015 roku.


Program REXUS/BEXUS organizuje Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) we współpracy ze Szwedzką Krajową Radą ds. Przestrzeni Kosmicznej (SNSB) i Niemiecką Agencją Kosmiczną. REXUS/BEXUS to skrót od angielskiego Rocket/Balloon EXperiments for University Students, czyli w swobodnym tłumaczeniu: eksperymenty rakietowe i balonowe dla studentów szkół wyższych.

Wrocławski eksperyment FREDE 2015 jest jednym czterech wybranych do lotu balonami BEXUS 20 i 21. Polacy przeprowadzą go jesienią 2015 roku. Balony osiągną wysokość między 25 a 30 km i w stratosferze pozostaną od dwóch do pięciu godzin. 

W 2010 roku, dzięki udziałowi w programie, swój eksperyment w konkursie przeprowadzili studenci Politechniki Warszawskiej. Skonstruowane przez nich urządzenie o nazwie SCOPE 2.0 (Stabilized Camera Observation Platform Experiment) może śledzić wybrane punkty na powierzchni Ziemi przy jednoczesnym eliminowaniu wpływu wahań na otrzymywane nagranie.

(ew/PAP-Nauka w Polsce)

Zobacz więcej na temat: astronautyka NAUKA POLSKA

Czytaj także

Łazik Opportunity ma zaniki pamięci

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2015 20:00
O problemach marsjańskiego robota informują eksperci NASA, którzy chcą się włamać do jego oprogramowania, by łazik zaczął działać poprawnie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nastolatka trenuje, by polecieć na Marsa

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2015 11:11
Chce być pierwszą osobą na Marsie, jest zdeterminowana i już trenuje. Nie byłoby w tym nic szczególnego, gdyby nie fakt, że Amerykanka Alyssa Carson ma…13 lat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

ESA: Nadal nie odnaleziono Philae

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2015 15:00
Fiasko poszukiwań słynnego lądownika Philae, który w listopadzie usiadł na odległej komecie 67P. Europejscy eksperci muszą uzbroić się w cierpliwość.
rozwiń zwiń