Nauka

Krakowski akcelerator zaczyna rozpędzać cząstki

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2015 12:00
W Krakowie na Kampusie UJ powstaje synchrotron Solaris. To akcelerator cząstek emitujący promieniowanie elektromagnetyczne o dużym natężeniu. Właśnie rozpędzono tam pierwsze cząstki.
Krakowski akcelerator zaczyna rozpędzać cząstki
Foto: Solaris / materiały prasowe

Budowa przyspieszacza cząstek to nie bułka z masłem. Naukowcy muszą pokonać wiele trudności, aby uzyskiwać cząstki, rozpędzać je i kierować ich torem lotu. 

Solaris to multidyscyplinarne urządzenie badawcze, które będzie wykorzystywane w dziedzinach takich jak biologia, chemia, fizyka, inżynieria materiałowa, medycyna, farmakologia, geologia czy krystalografia.

W jednostce wyemitowano pierwsze elektrony. Teraz zespół synchrotronu Solaris pracuje nad przejściem wiązki przez cały akcelerator liniowy. Aktualnie udaje się zaobserwować wiązkę elektronów bezpośrednio przed wejściem do pierwszej struktury przyspieszającej tzw. liniaka. Przed elektronami jeszcze blisko 40 metrów drogi do jego końca - pinformuje komunikat Narodowego Centrum Promieniowania Synchrotronowego Solaris.

- Wiązka emitowana z działa elektronowego ma energię 1.8 MeV. Obecnie pracujemy nad poprawnym zsynchronizowaniem impulsów fali elektromagnetycznej w liniaku z wiązką elektronową wyprowadzaną z działa, aby móc dalej przyspieszyć elektrony. Liczymy, że w przeciągu tygodnia uda nam się rozwikłać szereg problemów i zaobserwujemy wiązkę na końcu akceleratora liniowego - zapowiada główny fizyk akceleratorowy w Solaris, Adriana Wawrzyniak.

Synchrotron Solaris będzie najnowocześniejszym urządzeniem tego typu w Polsce generującym promieniowanie elektromagnetyczne (od podczerwieni do promieniowania rentgenowskiego), którego unikalne właściwości pozwalają zajrzeć w głąb materii i dokonać precyzyjnych analiz. 

Na wirtualną wycieczkę po Solaris można udać się tutaj.

(ew/PAP-Nauka w Polsce)

Zobacz więcej na temat: NAUKA fizyka
Czytaj także

Stołowe zderzacze zmienią fizykę

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2014 23:00
Niewielki, laserowy akcelerator może nadać elektronom energię możliwą wcześniej do osiągnięcia tylko w przypadku urządzeń o wielkości mierzonej w kilometrach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

2015: LHC ruszy ponownie

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2015 21:00
Rok 2015 może okazać się kluczowym dla nauki i naszej wiedzy o wszechświecie. Ważnych odpowiedzi może dostarczyć uruchamiany ponownie europejski akcelerator cząstek - Wielki Zderzacz Hardonów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

CERN obchodzi rok światła

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2015 00:01
Rok 2015 został ogłoszony przez ONZ Światowym Rokiem Światła. Specjalne obchody odbywają się dziś w prestiżowym europejskim ośrodku naukowym CERN w Genewie.
rozwiń zwiń