Nauka

Mazurscy leśnicy wypuścili wilka z GPSem

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2015 15:06
Leśnicy z Olsztynka uratowali od śmierci i wypuścili na wolność młodego wilka. Ma obrożę z nadajnikiem GPS, dzięki czemu poznamy trasy wędrówek i zwyczaje tych drapieżników na Mazurach.
Mazurscy leśnicy wypuścili wilka z GPSem
Foto: Glow Images/East News


Niespełna dwuletni samiec wilka przez ponad trzy miesiące był leczony w ośrodku rehabilitacji dzikich zwierząt w nadleśnictwie Olsztynek.

Leśnicy nadali wilkowi imię "Napromek". Jak powiedziała dr Sabina Pierużek-Nowak ze stowarzyszenia "Wilk", dzięki obroży będzie można mieć nadzór nad drapieżnikiem w pierwszych dniach po jego uwolnieniu i pomagać mu w razie potrzeby. Przede wszystkim jednak monitoring pomoże poznać trasy wędrówek i zwyczaje mazurskich wilków.

Na podstawie badań genetycznych oceniono wstępnie, że Napromek pochodzi z miejscowej watahy. - Sygnały z nadajnika pozwolą nam określić wielkość terytorium zajmowanego przez jego grupę - mówiła Pierużek-Nowak.

Gdyby Napromek wybrał się w dłuższą wędrówkę, to będzie można prześledzić, jakimi korytarzami ekologicznymi migruje. 

Wilk szary jest w Polsce gatunkiem chronionym. Szacuje się, że w woj. warmińsko-mazurskim jest ok. 120 wilków, które żyją w watahach po 4-6 osobników. Najwięcej jest ich w puszczach Piskiej, Rominckiej i Napiwodzko-Ramuckiej, ale na wilki można natknąć się nawet w pobliżu dróg krajowych.

Wyposażanie drapieżników w GPS to nie nowość. Najsłynniejszym wilkiem z nadajnikiem był "Alan" z niemieckiej Saksonii, który w ciągu trzech tygodni od wypuszczenia przeszedł blisko 900 km. Przebieg tej wędrówki mogli śledzić internauci. Dokąd pójdzie Napromek?

(ew/PAP-Nauka w Polsce)

Zobacz więcej na temat: NAUKA biologia wilk Mazury
Czytaj także

Przybywa zwierząt, które chronimy

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2013 13:20
W Polsce rośnie liczba zwierząt chronionych - wynika z danych GUS. W ciągu 10 lat ponad trzykrotnie zwiększyła się populacja bobrów, coraz więcej jest też żubrów, niedźwiedzi i rysi. Częściej pojawiają się wilki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Odkryto nieznany gatunek skorupiaka

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2015 08:01
Niewystępujący wcześniej w Polsce gatunek skorupiaka odkryli naukowcy w leśnym jeziorku w nadleśnictwie Jagiełek na Mazurach. Mogły go przynieść ptaki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Inżynieria znów pomaga biologom

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2015 13:00
Dzięki niezwykłej metodzie naukowcy przygotowują mikroskopijne trójwymiarowe szkielety do hodowli komórek.
rozwiń zwiń