Nauka

Wciąż za mało kobiet w naukach ścisłych

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2015 11:11
Wnoszą do pracy w zespole różnorodność i kobiece spojrzenie, ale jest ich wciąż za mało w dyscyplinach technicznych, przyrodniczych i naukach ścisłych.
Audio
  • Kobiety do nauk ścisłych - Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Katarzyna Ingram (3)
  • Kobiety do nauk ścisłych - Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Katarzyna Ingram (2)
  • Kobiety do nauk ścisłych - Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Katarzyna Ingram (1)
Nowe miejsca pracy w Krakowie
Nowe miejsca pracy w KrakowieFoto: Glow Images/East News

W Warszawie na konferencji „Lean in STEM” ekspertki i eksperci ze świata nauki i biznesu debatują co zrobić, żeby zwiększyć zainteresowanie kobiet przedmiotami ścisłymi.

Zdaniem dr Bianki Siwińskiej z Fundacji Edukacyjnej Perspektywy dziewczynom trzeba w atrakcyjny sposób pokazać nauki ścisłe. - Trzeba pokazywać im wzorce kobiet, które zajmują się nauką, technologią, programują, są kompetentne jeśli chodzi o obszar STEM - mówi ekspertka. I dodaje, że z badania przeprowadzonego przez Fundację Edukacyjną Perspektywy wynika, że 95 proc. dziewczyn nigdy nie słyszało o kobiecie inżynierze, albo naukowcu, pomijając Marię Curie-Skłodowską.

Jak mówi rektor AGH w Krakowie prof. Tadeusz Słomka 35 proc. studentów jego uczelni to dziewczyny, a 37 proc. to doktorantki. Jego zdaniem problemy, które blokują karierę paniom wynikają z roli społecznej kobiety. Profesor zaznacza, że jeśli oboje rodzice zajmują się dziećmi i domem, to panie mają więcej czasu na realizowanie się. Rozmówca IAR dodaje, że rolą państwa jest stworzenie lepszych możliwości. Chodzi o żłobki, przedszkola i opiekę nad dziećmi.

Przykładem dobrego podejścia do edukacji w zakresie innowacji i technologii oraz zachęcania dziewczyn do zainteresowania się naukami ścisłymi mogą być Stany Zjednoczone. Andrea Jones z NASA wyjaśnia, że włączanie kobiet w naukę i technologie odbywa się w NASA na różnych poziomach.

W programach i misjach agencji kosmicznej mogą brać udział dziewczyny nie tylko ze Stanów Zjednoczonych, ale i z całego świata. Niektóre z nich są specjalnie stworzone dla dziewczyn. - Inne są zaprojektowanych dla wszystkich, gdziekolwiek są - dla rodzin, dla dziewczyn i chłopców, ale np. ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb dziewczyn, tak by je zachęcić i zmotywować - mówi Andrea Jones.

Eksperci zgromadzeni na konferencji podkreślają, że wiedza STEM (Science, Technology, Engineering, Mathematics) jest potrzebna nie tylko do budowania kariery, ale także do rozwiązywania problemów codziennego życia w świecie nowych technologii.

(IAR)

Czytaj także

Warszawska SGH szóstą biznesową uczelnią świata

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2014 12:00
Szkoła Główna Handlowa w Warszawie znalazła się na 6. miejscu na świecie, a 2. w Europie w rankingu Webometrics – Ranking Web of Business Schools.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nastoletni polscy naukowcy zdobyli E(x)plory

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2015 11:11
Są nastolatkami, a już teraz stworzyli wynalazki, które mogą zrewolucjonizować życie naszej cywilizacji. To laureaci zorganizowanego po raz czwarty konkursu dla młodych naukowców - E(x)plory.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dziewczyny też mogą! Ruszyła akcja "Dziewczyny na politechniki"

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2015 16:00
Nauka i technologia po raz kolejny upominają się o kobiety. "Dziewczyny na politechniki" to największy projekt promujący kierunki techniczne i ścisłe wśród dziewcząt.
rozwiń zwiń