X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Nauka

Wciąż za mało kobiet w naukach ścisłych

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2015 11:11
Wnoszą do pracy w zespole różnorodność i kobiece spojrzenie, ale jest ich wciąż za mało w dyscyplinach technicznych, przyrodniczych i naukach ścisłych.
Audio
  • Kobiety do nauk ścisłych - Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Katarzyna Ingram (3)
  • Kobiety do nauk ścisłych - Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Katarzyna Ingram (2)
  • Kobiety do nauk ścisłych - Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Katarzyna Ingram (1)
Nowe miejsca pracy w Krakowie
Nowe miejsca pracy w KrakowieFoto: Glow Images/East News

W Warszawie na konferencji „Lean in STEM” ekspertki i eksperci ze świata nauki i biznesu debatują co zrobić, żeby zwiększyć zainteresowanie kobiet przedmiotami ścisłymi.

Zdaniem dr Bianki Siwińskiej z Fundacji Edukacyjnej Perspektywy dziewczynom trzeba w atrakcyjny sposób pokazać nauki ścisłe. - Trzeba pokazywać im wzorce kobiet, które zajmują się nauką, technologią, programują, są kompetentne jeśli chodzi o obszar STEM - mówi ekspertka. I dodaje, że z badania przeprowadzonego przez Fundację Edukacyjną Perspektywy wynika, że 95 proc. dziewczyn nigdy nie słyszało o kobiecie inżynierze, albo naukowcu, pomijając Marię Curie-Skłodowską.

Jak mówi rektor AGH w Krakowie prof. Tadeusz Słomka 35 proc. studentów jego uczelni to dziewczyny, a 37 proc. to doktorantki. Jego zdaniem problemy, które blokują karierę paniom wynikają z roli społecznej kobiety. Profesor zaznacza, że jeśli oboje rodzice zajmują się dziećmi i domem, to panie mają więcej czasu na realizowanie się. Rozmówca IAR dodaje, że rolą państwa jest stworzenie lepszych możliwości. Chodzi o żłobki, przedszkola i opiekę nad dziećmi.

Przykładem dobrego podejścia do edukacji w zakresie innowacji i technologii oraz zachęcania dziewczyn do zainteresowania się naukami ścisłymi mogą być Stany Zjednoczone. Andrea Jones z NASA wyjaśnia, że włączanie kobiet w naukę i technologie odbywa się w NASA na różnych poziomach.

W programach i misjach agencji kosmicznej mogą brać udział dziewczyny nie tylko ze Stanów Zjednoczonych, ale i z całego świata. Niektóre z nich są specjalnie stworzone dla dziewczyn. - Inne są zaprojektowanych dla wszystkich, gdziekolwiek są - dla rodzin, dla dziewczyn i chłopców, ale np. ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb dziewczyn, tak by je zachęcić i zmotywować - mówi Andrea Jones.

Eksperci zgromadzeni na konferencji podkreślają, że wiedza STEM (Science, Technology, Engineering, Mathematics) jest potrzebna nie tylko do budowania kariery, ale także do rozwiązywania problemów codziennego życia w świecie nowych technologii.

(IAR)

Zobacz więcej na temat: edukacja NAUKA technologie
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Warszawska SGH szóstą biznesową uczelnią świata

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2014 12:00
Szkoła Główna Handlowa w Warszawie znalazła się na 6. miejscu na świecie, a 2. w Europie w rankingu Webometrics – Ranking Web of Business Schools.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nastoletni polscy naukowcy zdobyli E(x)plory

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2015 11:11
Są nastolatkami, a już teraz stworzyli wynalazki, które mogą zrewolucjonizować życie naszej cywilizacji. To laureaci zorganizowanego po raz czwarty konkursu dla młodych naukowców - E(x)plory.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dziewczyny też mogą! Ruszyła akcja "Dziewczyny na politechniki"

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2015 16:00
Nauka i technologia po raz kolejny upominają się o kobiety. "Dziewczyny na politechniki" to największy projekt promujący kierunki techniczne i ścisłe wśród dziewcząt.
rozwiń zwiń