Nauka

Żubrówka środkiem przeciw komarom

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2015 23:55
Rosnąca także w Polsce trawa - turówka wonna - jest tradycyjnie stosowana przez amerykańskich Indian do odstraszania komarów. Naukowcy wiedzą już dlaczego.
Żubrówka
ŻubrówkaFoto: Ecovillage in Grand Forks / Wikipedia.

Naukowcom udało się zidentyfikować odpowiedzialne za to substancje.

Turówka wonna lub żubrówka (Hierochloë odorata) w Polsce znana jest głównie dzięki wódce. W Ameryce Indianie stosowali ją do odstarszania owadów. Charles Cantrell pracujący dla US Department of Agriculture postanowił sprawdzić, jakie składniki trawy sprawiają, że jest ona repelentem.

Udało się zidentyfikować dwa takie składniki turówki - kumarynę i fitol. Podczas testów laboratoryjnych odstraszały one komary od fałszywych próbek krwi równie skutecznie, co szeroko stosowany syntetyczny repelent.

(ew/PAP/BBC)

Zobacz więcej na temat: NAUKA biologia owady

Czytaj także

Skuteczne zmysły komarów

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2015 00:49
Najpierw zapach, potem widok, a na końcu ciepło - tak komary wyczuwają obecność naszych ciał. Badania dotyczące tego swoistego radaru komarów przeprowadzili naukowcy z Kalifornii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ocieplenie sprawi, że wyginą motyle

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2015 17:00
Naukowcy z Wielkiej Brytanii uważają, że ocieplenie klimatu grozi wyginięciem w tym kraju kilku gatunków motyli wyjątkowo wrażliwych na upały. Znikną bielinek kapustnik i osadnik egeria.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wymieranie gatunków sprzyja ewolucji

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2015 00:02
Po masowym wymieraniu wirtualne roboty ewoluują szybciej i są bardziej wydajnie. Właśnie dlatego masowe wymieranie sprzyja ewolucji - piszą naukowcy na łamach PLoS ONE.
rozwiń zwiń