X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Nauka

Żubrówka środkiem przeciw komarom

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2015 23:55
Rosnąca także w Polsce trawa - turówka wonna - jest tradycyjnie stosowana przez amerykańskich Indian do odstraszania komarów. Naukowcy wiedzą już dlaczego.
Żubrówka
ŻubrówkaFoto: Ecovillage in Grand Forks / Wikipedia.

Naukowcom udało się zidentyfikować odpowiedzialne za to substancje.

Turówka wonna lub żubrówka (Hierochloë odorata) w Polsce znana jest głównie dzięki wódce. W Ameryce Indianie stosowali ją do odstarszania owadów. Charles Cantrell pracujący dla US Department of Agriculture postanowił sprawdzić, jakie składniki trawy sprawiają, że jest ona repelentem.

Udało się zidentyfikować dwa takie składniki turówki - kumarynę i fitol. Podczas testów laboratoryjnych odstraszały one komary od fałszywych próbek krwi równie skutecznie, co szeroko stosowany syntetyczny repelent.

(ew/PAP/BBC)

Zobacz więcej na temat: biologia NAUKA owady
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Skuteczne zmysły komarów

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2015 00:49
Najpierw zapach, potem widok, a na końcu ciepło - tak komary wyczuwają obecność naszych ciał. Badania dotyczące tego swoistego radaru komarów przeprowadzili naukowcy z Kalifornii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ocieplenie sprawi, że wyginą motyle

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2015 17:00
Naukowcy z Wielkiej Brytanii uważają, że ocieplenie klimatu grozi wyginięciem w tym kraju kilku gatunków motyli wyjątkowo wrażliwych na upały. Znikną bielinek kapustnik i osadnik egeria.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wymieranie gatunków sprzyja ewolucji

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2015 00:02
Po masowym wymieraniu wirtualne roboty ewoluują szybciej i są bardziej wydajnie. Właśnie dlatego masowe wymieranie sprzyja ewolucji - piszą naukowcy na łamach PLoS ONE.
rozwiń zwiń