Nauka

Na Bajkonurze kolejny start rakiety Proton-M

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2015 00:02
Na dziś (28.08) planowany jest kolejny start rosyjskiej rakiety nośnej Proton-M. Wyniesie ona na orbitę brytyjskiego satelitę komunikacyjnego Inmarsat-5F3.
Rakieta Sojuz przygotowywana do startu z kosmodromu Bajkonur
Rakieta Sojuz przygotowywana do startu z kosmodromu BajkonurFoto: NASA/Bill Ingalls

Start rakiety Proton-M z kosmodromu Bajkonur zaplanowano na 13.44 czasu obowiązującego w Polsce. Po piętnastu i pół godzinie lotu satelita komunikacyjny ma być wyprowadzony na orbitę okołoziemską.

Będzie to pierwszy start rosyjskiej rakiety nośnej od maja, gdy nie udał się start Protona-M z meksykańskim satelitą łączności na pokładzie. Wtedy starty Protonów wstrzymano do czasu wyjaśnienia przyczyn awarii. Okazało się, że winny był błąd konstrukcyjny silnika rakiety.

Konstrukcja Protona pochodzi z lat 60. ubiegłego wieku. Dotychczas było około 400 startów tej rakiety.

(IAR)

Zobacz więcej na temat: NAUKA astronautyka Rosja

Czytaj także

Rosyjscy studenci zbudują kosmodrom

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2015 18:00
Rosyjscy studenci będą pomagać w budowie kosmodromu „Wastocznyj”. Jak informuje rozgłośnia Echo Moskwy, opóźnienia w realizacji tego projektu przekraczają już 4 miesiące.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rosjanie przyznają: nasz przemysł kosmiczny przeżywa kryzys

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2015 17:00
Rosyjski wicepremier Dmitrij Rogozin przyznał oficjalnie, że rosyjski przemysł kosmiczny przeżywa głęboki kryzys. W Dumie Państwowej dyskutowano dzisiaj o ostatnich awariach rosyjskich rakiet.
rozwiń zwiń

Czytaj także

ESA inwestuje w nową rakietę nośną

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2015 20:00
Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) zawarła w środę w Paryżu umowę z producentem rakiet Airbus Safran Launchers (ASL) w sprawie opracowania nowej kosmicznej rakiety nośnej Ariane 6
rozwiń zwiń