Nauka

Świstaki rozpoczynają hibernację

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2015 22:22
Aż pół roku świstaki hibernują w swoich norach na tatrzańskich halach. Przełom września i października to czas kiedy te gryzonie gromadzą zapasy siana i zapadają w zimowy sen.
Świstaki rozpoczynają hibernację
Foto: Wrangell-St. Elias National Park & Preserve/Flickr/CC BY-SA 2.0

Kiedy się obudzą na wiosnę od razu przystąpią do godów, później zaspokoją swój apetyt.

Jak wyjaśnia Marcin Guzik z Tatrzańskiego Parku Narodowego, blisko 90 proc. całego swojego życia świstaki spędzają w norach. Świstaki kopią system korytarzy, które spełniają różne funkcje. - Oprócz tych służących do spania, posiadają krótkie nory ucieczkowe, w których chowają się przed drapieżnikami. Posiadają nory letnie i zimowe, które wyposażają w latryny – dodatkowe pomieszczenie do załatwiania swoich potrzeb - mówi przyrodnik.

Przed zimowym snem świstaki szykują swoje legowisko znosząc trawę z tatrzańskich hal, którą wyścielają w norze. Przynoszą do swojego legowiska nawet 10 kg trawy. - W ten sposób ocieplają i izolują norę. Na koniec barykadują się w swoim gnieździe, aby nikt im nie przeszkadzał. Jedna czwarta część wagi ich ciała w momencie kładzenia się do zimowego snu to tłuszcz, który umożliwia przetrwanie do wiosny – powiedział Guzik.

Świstaki podczas hibernacji obniżają temperaturę ciała z 37 stopni Celsjusza do zaledwie ośmiu stopni i spowalniają swój metabolizm. Tętno gryzoni obniża się ze 130 do 15-stu uderzeń na minutę.

Po zimowej hibernacji świstaki na przełomie kwietnia i maja przekopują się przez warstwę śniegu i od razu przystępują do godów. Dopiero po tej ważnej czynności szukają pożywienia.

Waga ich ciała przed zimowym snem może osiągać nawet 6 kg, a po przebudzeniu około 3 kg.

W naturalnym środowisku na obszarze Polski świstaki bytują tylko w Tatrach. Monitoring liczebności świstaka w najwyższych polskich górach przeprowadzony w ostatnich latach wskazuje, że jedna trzecia populacji tego gatunku zamieszkuje rejon Doliny Pięciu Stawów Polskich oraz Dolinki za Mnichem. W 2012 roku było to 31 rodzin świstaczych czyli od 90 do 120 osobników. 

(ew/PAP)

Czytaj także

Naukowcy znaleźli pierwszą stałocieplną rybę

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2015 18:00
Ryba, która potrafi utrzymywać stałą ciepłotę ciała, żyje bardzo głęboko. Potrafi jednak rozgrzać się dzięki potężnym mięśniom piersiowym. Izolację zapewnia jej tłuszcz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Najmniejszy delfin zagrożony wyginięciem

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2015 22:22
Najmniejszy i najrzadziej spotykany gatunek delfina może zniknąć z powierzchni Ziemi w ciągu 15 lat - alarmują ekolodzy. O krytycznej sytuacji tak zwanych delfinów Maui mówią niemieccy eksperci z organizacji Nabu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wilk Napromek pokonał już 300 kilometrów

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2015 17:00
Wyposażony w nadajnik GPS wilk Napromek, który po długim leczeniu na początku marca odzyskał wolność, przewędrował już ponad 300 km. W tym czasie odwiedził m.in. Żuławy Wiślane oraz pokonał drogę ekspresową S7.
rozwiń zwiń