X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Nauka

Japońska sonda weszła na orbitę Wenus

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2015 22:30
Japońska sonda Akatsuki znajdowała się w pobliżu planety od pięciu lat, ale awaria silnika głównego uniemożliwiała dotąd wejście na orbitę Wenus. Japońska agencja kosmiczna JAXA znalazła rozwiązanie.
Japońska sonda weszła na orbitę Wenus
Foto: Banco de Imágenes Geológicas/Flickr

- Ostatnie pięć lat to był dla nas ciężki okres - mówi członek zespołu misji Takeshi Imamura.

Specjalistom z Japonii i Australii udało się odpalić silnik na 20 minut i manewrować tak, aby sondę przechwyciło pole grawitacyjne Wenus. Byli też gotowi przesłać do Akatsuki dodatkowe instrukcje, aby ustabilizować orbitę. Nie było to konieczne i sonda krąży teraz wokół Wenus - jako pierwszy pojazd od czasów należącej do ESA sondy Venus Express, która na początku 2015 roku spłonęła w atmosferze planety.

Akatsuki po japońsku oznacza „Świt”. Na jej pokładzie znajduje się wiele instrumentów, których zadaniem będzie penetracja niższych warstw atmosfery Wenus oraz poszukiwanie na jej powierzchni aktywnych wulkanów. Planowane są także badania przy pomocy fal radiowych.

JAXA chce rozpocząć badania Wenus już 9 grudnia.

(ew/IFLScience)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Sonda New Horizons przesłała pierwsze zdjęcia Plutona

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2015 01:00
Na razie nie robią wrażenia, ale to i tak najbliższe ujęcia, jakie kiedykolwiek zrobiliśmy. A najlepsze jeszcze przed nami, bo sonda dopiero zbliża się do celu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Indie wystrzeliły swoją wersję teleskopu Hubble'a

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2015 12:00
Indie wystrzeliły swe pierwsze w historii kosmiczne obserwatorium badawcze. To kolejny astronautyczny krok rządu w New Delhi, który ma duże ambicje w dziedzinie podboju kosmosu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cassini zanurkowała w gejzerach Enceladusa

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2015 18:00
Amerykańska sonda kosmiczna Cassini przeleciała tuż obok jednego z księżyców Saturna - Enceladusa. Było to już dwudzieste pierwsze spotkanie sondy z księżycem, ale tak bliskiego rendez-vous jeszcze nie było.
rozwiń zwiń