Nauka

Brytyjczyk w kosmosie: jest ciekawiej niż myślałem

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2015 19:00
Kosmos jest ciekawszy niż się może wydawać. Tak twierdzi astronauta Europejskiej Agencji Kosmicznej, Brytyjczyk Tim Peake, który jest na orbicie od trzech dni.
Audio
  • Brytyjski astronauta o przestrzeni kosmicznej - IAR, Rafał Motriuk
USA, Chiny, Rosja, Unia Europejska - tworzeniem i rozwijaniem systemu nawigacji zainteresowanych jest wiele podmiotów na świecie
USA, Chiny, Rosja, Unia Europejska - tworzeniem i rozwijaniem systemu nawigacji zainteresowanych jest wiele podmiotów na świecie Foto: pixabay.com/skeeze

Peake przyleciał na Międzynarodową Stację Kosmiczną wraz z dwoma astronautami z Rosji i USA na pokładzie rosyjskiego statku Sojuz. Dziennikarzom mówił z orbity, że powoli się adoptuje do warunków panujących w kosmosie.

- Najbardziej zaskakująca jest chyba czerń kosmosu. Tak czarnej czerni chyba nie ma nigdzie indziej. Poza tym tu jest trochę tak jak na wakacyjnym obozie - jak się chcemy umyć, to nie bierzemy prysznica, tylko szmatkę nasączoną ciepłą wodą - opowiadał Peake.

Dodał, że astronauci mają też szampon do włosów, którego nie trzeba spłukiwać. Brytyjczyk mówił też, że na początku w stanie nieważkości kręciło mu się w głowie i był zdezorientowany, ale teraz już jest w porządku. Na dowód przed kamerą fiknął koziołka.

Tim Peake zostanie na pokładzie Stacji jeszcze przez pół roku.

(IAR)

Zobacz więcej na temat: astronautyka esa NASA NAUKA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

NASA znalazła na Marsie zaginionego robota

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2015 15:00
Po jedenastu latach bez kontaktu, wreszcie odnaleziono kosmiczny sprzęt wart ponad dwieście pięćdziesiąt milionów złotych. Europejscy eksperci zlokalizowali na Marsie zaginioną sondę Beagle2.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Astronautka z ISS zaśpiewała w San Remo

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2015 16:00
Widzom festiwalu we włoskim San Remo organizatorzy zapewniają atrakcje nie tylko muzyczne. W kolejnym dniu imprezy połączono się z włoską astronautką Samanthą Cristoforetti, przebywającą na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

ISS działa już 15 lat

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2015 20:22
Astronauci na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej obchodzą niecodzienną rocznicę. Mija właśnie 15 lat od przylotu pierwszej załogi na pokład tego orbitalnego pojazdu.
rozwiń zwiń