Nauka

NASA znalazła na Marsie zaginionego robota

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2015 15:00
Po jedenastu latach bez kontaktu, wreszcie odnaleziono kosmiczny sprzęt wart ponad dwieście pięćdziesiąt milionów złotych. Europejscy eksperci zlokalizowali na Marsie zaginioną sondę Beagle2.
Audio
  • Robot odnaleziony na Marsie po 11 latach, R. Motriuk / IAR.
Beagle 2
Beagle 2Foto: Gavin Stewart/Wikimedia Commons/CC

Misję wysłano w czerwcu 2003 roku; Beagle2 lądował pół roku później w Boże Narodzenie, po czym słuch po nim zaginął.

- Nie otrzymaliśmy żadnych treści, żadnego sygnału - mówił David Southwood z Europejskiej Agencji Kosmicznej. Wielu ekspertów uważało, że robot zwyczajnie się rozbił.

Łazika wzięły pod lupę instrumenty badawcze MRO, m.in. kamera High Resolution Imaging Science Experiment (HiRISE). Z danych, które przesłał orbiter wynika, że Beagle2 wylądował bezpiecznie tam, gdzie miał wylądować, i ocalał. Ale ponieważ niewłaściwie zadziałały baterie słoneczne, które rozłożyły się tylko częściowo, kontakt radiowy z robotem był niemożliwy.

Beagle 2 poleciał na Marsa razem z misją ESA Mars Express. Miał prowadzić badania na powierzchni planety.

- Jestem zachwycony, że znaleźliśmy Beagle 2 - mówi Mark Sims z University of Leicester. Każdego roku w Boże Narodzenie zastanawiałem się, co się z nim stało. Już dawno pogodziłem się z myślą, że pewnie się nie dowiem.

Eksperci Europejskiej Agencji Kosmicznej mówią, że misja była kiepsko zarządzana, sprzęt za słabo testowany, a budżet - 50 milionów funtów brytyjskich - był za mały.

(ew/IAR/NASA)

Zobacz więcej na temat: astronautyka NAUKA NASA esa

Czytaj także

Astronauci wydrukowali sobie... klucz nasadowy

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2014 20:00
Astronauci na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej wydrukowali sobie ważne narzędzie. Program niezbędny do trójwymiarowego druku został wysłany z Ziemi pocztą elektroniczną.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nastolatka trenuje, by polecieć na Marsa

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2015 11:11
Chce być pierwszą osobą na Marsie, jest zdeterminowana i już trenuje. Nie byłoby w tym nic szczególnego, gdyby nie fakt, że Amerykanka Alyssa Carson ma…13 lat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

ISS działa normalnie

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2015 14:00
Życie na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej wróciło do normy. Alarm dotyczący rzekomego wycieku amoniaku okazał się fałszywy.
rozwiń zwiń