Nauka

Gwinea bez eboli

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2015 15:11
Po 2 latach od pierwszego zgonu chorego na gorączkę krwotoczną wywoływaną przez wirus Ebola w Afryce Zachodniej Gwinea oficjalnie zwalczyła epidemię. We wtorek kończy się 6-tygodniowy okres przejściowy od wyleczenia ostatniego w tym kraju zakażonego pacjenta.
Gwinea bez eboli
Foto: PAP/EPA/YONHAP

Koniec epidemii, która według danych oficjalnych w samej Gwinei doprowadziła do 2 536 ofiar śmiertelnych spośród 3 804 przypadków choroby, zostanie oficjalnie ogłoszony przez przedstawiciela Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) podczas wtorkowej konferencji prasowej w Konakry, stolicy kraju - informuje agencja AFP.

W środę rozpoczną się oficjalne uroczystości z udziałem prezydenta Alphy Condego i 53 partnerów, którzy przyczynili się do zwalczenia epidemii, m.in. Lekarzy bez Granic (MsF), WHO, Czerwonego Krzyża i wielu darczyńców na rzecz Gwinei.

Ebola, którą wykryto w 1976 roku, szerzy się poprzez bezpośredni kontakt z krwią lub innymi płynami ustrojowymi zarażonych ludzi i zwierząt; wirus nie roznosi się drogą kropelkową.

Najnowsza epidemia eboli rozpoczęła się w grudniu 2013 r. na południu Gwinei, skąd rozszerzyła się na Liberię i Sierra Leone. W wyniku epidemii w Afryce Zachodniej zmarło - według danych AFP - ponad 11 tys. ludzi we wspomnianych trzech krajach, a zachorowało prawie 29 tys.

W Liberii już dwukrotnie ogłaszano, że kraj jest wolny od wirusa - w maju i wrześniu br.; jednak w listopadzie zmarł na gorączkę krwotoczną, jako pierwszy od kilku miesięcy, 15-letni chłopiec. W sąsiedniej Sierra Leone koniec epidemii ogłoszono 7 listopada.

(PAP)

Zobacz więcej na temat: Ebola medycyna NAUKA
Czytaj także

Jest błyskawiczny test na ebolę. Wynik badania w 15 minut

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2015 19:20
Wystarczy kropla krwi i po kwadransie wiadomo czy pacjent ma ebolę. Światowa Organizacja Zdrowia zaakceptowała nowy test na obecność wirusa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

WHO stworzy fundusz na nieprzewidziane epidemie

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2015 23:00
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła ustanowienie funduszu w wysokości 100 mln USD na nieprzewidziane wydatki, aby umożliwić w przyszłości przeciwdziałanie kryzysom podobnym do epidemii eboli.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nowe przypadki eboli w Gwinei

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2015 11:11
Trzy nowe zachorowania na ebolę odnotowano w Gwinei na zachodzie Afryki. Według Światowej Organizacji Zdrowia ryzyko zachorowania w tym kraju jest niskie, ale ciągle realne.
rozwiń zwiń