Nauka

Rozpoczęła się nowa epoka geologiczna

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2016 23:55
Świat wkroczył w nową epokę geologiczną i jest to epoka zdominowana przez człowieka. Takiego zdania jest międzynarodowy panel naukowców, który publikuje swą analizę w tygodniku „Science”.
Audio
Rozpoczęła się nowa epoka geologiczna

Ta epoka to tak zwany antropocen. Naukowcy już wcześniej przekonywali, że ślady działań człowieka zostaną w ziemskich skałach na wiele lat. A nowe, trwałe efekty to definicja epoki geologicznej.

Teraz eksperci z tak zwanej Grupy Roboczej Antropocenu mówią, że wątpliwości już nie ma. - Wskazuje na to kumulacja nowych materiałów: plastików, betonu, drobinek węgla. Człowiek wpływa też na atmosferę - rośnie stężenie CO2 i metanu. To wszystko zostawia ślady - mówi BBC członek grupy, doktor Colin Waters.

Inni badacze dodają, że te ślady pozostaną w ziemskich osadach przez miliony lat. Jednocześnie chcą odpowiedzieć na pytanie, kiedy rozpoczął się antropocen; zdaniem niektórych, dwieście lat temu, według innych - w latach pięćdziesiątych dwudziestego wieku.

(IAR)

Zobacz więcej na temat: NAUKA geologia
Czytaj także

Naukowcy boją się geoinżynierii

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2015 23:55
Sztuczne chłodzenie nagrzewającego się klimatu może być zbyt niebezpieczne - twierdzi część naukowców. Globalne ocieplenie jest tematem kończącego się dziś spotkania ekspertów Europejskiej Unii Nauk o Ziemi. Konferencja odbywa się w Wiedniu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Cyrkon - minerał, który był przy narodzinach Ziemi

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2015 02:11
- Wreszcie odpowiedzieliśmy na pytanie i dzięki temu odkryciu będzie można interpretować wszystkie dane, których wyniki są odwrotnie niezgodne i dotychczas w nauce nie mogły być objaśnione - mówi prof. Monika Kusiak.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nowozelandzki wulkan pełen złota

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2015 22:22
Geolodzy z Nowej Zelandii ustalili, że gorące zbiorniki związane z tamtejszym superwulkanem są pełne metali szlachetnych.
rozwiń zwiń