Nauka

Superkomputer udaje układ krwionośny

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2016 21:00
Nowy superkomputer precyzyjnie symuluje przepływ krwi w ciele człowieka. Model zaprezentowali amerykańscy naukowcy z Uniwersytetu Duke’a w Karolinie Północnej.
Audio
  • Superkomputer symuluje układ krwionośny - IAR, Rafał Motriuk
Krew to najcenniejszy lek
Krew to najcenniejszy lekFoto: Pixabay/geralt

Wynalazcy mówią, że maszyna wykorzystuje ponad półtora miliona procesorów i jest jednym z dziesięciu najpotężniejszych superkomputerów świata. Symulacja obejmuje każde naczynie krwionośne o średnicy większej niż milimetr. Najmniejsze szczegóły mają dziewięć mikronów, czyli dziewięć tysiącznych milimetra. Model o nazwie Harvey pokazuje jak serce pompuje krew i jak - pulsując - opływa ona ludzkie ciało.

Taka symulacja może być bardzo przydatna w leczeniu chorób serca i układu krążenia. W przyszłości naukowcy chcą zrobić jeszcze dokładniejszy model, aby można było na przykład przewidywać trasy jakie pokonują poszczególne komórki rakowe. Ale to tego będzie potrzebna następna generacja superkomputerów.

(IAR)

Czytaj także

Powstaje bioniczne oko dla niewidomych

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2015 16:00
Bioniczne oko w połączeniu z elektronicznym czipem może przywrócić wzrok niewidomym ludziom. Nad nowym systemem pracują brytyjscy naukowcy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Druk 3D pomoże w kardiologii

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2016 12:00
O rewolucji w medycynie jaką przyniesie zastosowanie drukarek 3 D mówiono w czasie kończących się w Dubaju targów techniki medycznej Arab Health.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Licealista ze Śląska zrewolucjonizuje hodowlę organów

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2016 21:00
Technologię hodowli sztucznych organów udoskonalił licealista Maciej Mańka, uczeń Akademickiego Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Chorzowie (Śląskie). Może ona pomóc m.in. w badaniach wpływu leków na ludzki organizm.
rozwiń zwiń