X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Nauka

ORNITOLOGIA: Jak gołębie trafiają do domu

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2007 11:28
Gołębie słyną z tego, że wypuszczone setki kilometrów od domu bezbłędnie wracają do swojego gołębnika. Czemu zawdzięczają niezwykły zmysł nawigacji?
Audio

Różne były i są hipotezy na temat ich zmysłu nawigacji, ale od dawna naukowcy byli przekonani o wykorzystywaniu przez te ptaki pola magnetycznego Ziemi. Nie mieli jednak dowodów, lecz teraz – za sprawą badacza zachowań zwierząt Todda Denisa z Uniwersytetu w Auckland (Nowa Zelandia) – już taki dowód zyskali. Denis wywiózł gołębie w miejsce o nazwie Auckland Junction Magnetic Anomaly, gdzie masywna skała ukryta głęboko pod powierzchnią zaburza w znacznym stopniu naturalne pole magnetyczne. Wypuszczone tam ptaki „głupiały” i latały w kółko (59 na wszystkich 92) wyraźnie orientując się na pole lokalne, natomiast gdy udawało im się wyzwolić z tego zaklętego kręgu i wpływ pola Ziemi zaczynał przeważać – bez trudu kierowały się we właściwą stronę. Opinie naukowców z innych ośrodków o tym eksperymencie są entuzjastyczne.
 

Źródło: Science

Zobacz więcej na temat: Nowa Zelandia
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Gołębie kręcą filmy o Krakowie

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2010 13:00
Kraków postanowił promować się w niezwykły sposób. Filmy o tym mieście powstały dzięki gołębiom, które miniaturowymi kamerami przypiętymi do tułowia "nakręciły" sporo materiału.
rozwiń zwiń