Nauka

Komary bez malarii

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2007 12:22
Naukowcom z Johns Hopkins Malaria Research Institute udało się wyhodować komary odporne na malarię.

 

 
Komary mogą nie przenosić bez malarii, ale, póki co, tylko w laboratorium. Naukowcom z Johns Hopkins Malaria Research Institute udało się wyhodować komary odporne na malarię. Co więcej, transgeniczne owady żyły dłużej i były bardziej płodne od „dzikich”.

Według naukowców z Instytutu Hopkinsa, wprowadzenie transgenicznych komarów do środowiska naturalnego po kilku pokoleniach mogłoby doprowadzić do niemal całkowitego wyeliminowania komarów roznoszących malarię. Potwierdzają to eksperymenty laboratoryjne – naukowcy połączyli równą liczbę dzikich i transgenicznych komarów i pozwolili im żywić się krwią zainfekowanych malarią myszy. Po dziewięciu pokoleniach komarów transgenicznych było już ponad dwukrotnie więcej niż dzikich. Co ciekawe, komary transgeniczne rozmnażały się szybciej i wyprzedzały komary dzikie tylko i wyłącznie wtedy, kiedy myszy zainfekowane były malarią; w eksperymencie kontrolnym jedne i drugie owady mnożyły się w tym samym tempie.

Eksperymenty te mogą być pierwszym krokiem do opanowania plagi malarii, panoszącej się w krajach tropikalnych. Choroba ta, przenoszona przez żerujące w nocy komary, zbiera potworne żniwo. Mimo wielu lat badań do tej pory nie udało się opracować skutecznej szczepionki, chroniącej przed malarią. Dostępna profilaktyka jest niezwykle kosztowna, w dodatku leki, chroniące przed malarią, po dłuższym okresie stosowania wywołują szereg efektów ubocznych, między innymi trwałe uszkodzenia wątroby i nadwrażliwość skóry na światło słoneczne. Dodatkowo działanie znacznej części farmaceutyków sprowadza się do wiązania kwasu foliowego – witaminy niezbędnej nie tylko dla rozwoju zarodźców malarii, ale i zdrowia kobiet w ciąży i prawidłowego rozwoju płodu. W praktyce, profilaktykę antymalaryczną stosują jedynie podróżni, udający się do krajów tropikalnych, setki milionów mieszkańców strefy malarycznej zdane są zaś na łaskę losu.

Jakub Urbański

Na podstawie: PNAS


Zobacz więcej na temat: ciąża witaminy
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Komary w ataku. Idealne warunki do rozwoju

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2010 16:10
Mamy plagę komarów i meszek. Wilgoć i wysoka temperatura - to idealne warunki do rozwoju tych uciążliwych owadów.
rozwiń zwiń