X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Nauka

Komary bez malarii

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2007 12:22
Naukowcom z Johns Hopkins Malaria Research Institute udało się wyhodować komary odporne na malarię.
Audio

 

 
Komary mogą nie przenosić bez malarii, ale, póki co, tylko w laboratorium. Naukowcom z Johns Hopkins Malaria Research Institute udało się wyhodować komary odporne na malarię. Co więcej, transgeniczne owady żyły dłużej i były bardziej płodne od „dzikich”.

Według naukowców z Instytutu Hopkinsa, wprowadzenie transgenicznych komarów do środowiska naturalnego po kilku pokoleniach mogłoby doprowadzić do niemal całkowitego wyeliminowania komarów roznoszących malarię. Potwierdzają to eksperymenty laboratoryjne – naukowcy połączyli równą liczbę dzikich i transgenicznych komarów i pozwolili im żywić się krwią zainfekowanych malarią myszy. Po dziewięciu pokoleniach komarów transgenicznych było już ponad dwukrotnie więcej niż dzikich. Co ciekawe, komary transgeniczne rozmnażały się szybciej i wyprzedzały komary dzikie tylko i wyłącznie wtedy, kiedy myszy zainfekowane były malarią; w eksperymencie kontrolnym jedne i drugie owady mnożyły się w tym samym tempie.

Eksperymenty te mogą być pierwszym krokiem do opanowania plagi malarii, panoszącej się w krajach tropikalnych. Choroba ta, przenoszona przez żerujące w nocy komary, zbiera potworne żniwo. Mimo wielu lat badań do tej pory nie udało się opracować skutecznej szczepionki, chroniącej przed malarią. Dostępna profilaktyka jest niezwykle kosztowna, w dodatku leki, chroniące przed malarią, po dłuższym okresie stosowania wywołują szereg efektów ubocznych, między innymi trwałe uszkodzenia wątroby i nadwrażliwość skóry na światło słoneczne. Dodatkowo działanie znacznej części farmaceutyków sprowadza się do wiązania kwasu foliowego – witaminy niezbędnej nie tylko dla rozwoju zarodźców malarii, ale i zdrowia kobiet w ciąży i prawidłowego rozwoju płodu. W praktyce, profilaktykę antymalaryczną stosują jedynie podróżni, udający się do krajów tropikalnych, setki milionów mieszkańców strefy malarycznej zdane są zaś na łaskę losu.

Jakub Urbański

Na podstawie: PNAS


Zobacz więcej na temat: ciąża witaminy
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Komary w ataku. Idealne warunki do rozwoju

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2010 16:10
Mamy plagę komarów i meszek. Wilgoć i wysoka temperatura - to idealne warunki do rozwoju tych uciążliwych owadów.
rozwiń zwiń