Polskie Radio
Section05
powódź

Kompendium wiedzy o odszkodowaniach po powodziach i podtopieniach. Serwis informacyjny Rzecznika Finansowego

Na stronie internetowej Rzecznika Finansowego dostępne jest kompendium wiedzy na temat odszkodowań po powodziach i podtopieniach. Urząd opublikował odpowiedzi na najczęściej zadawane przez poszkodowanych pytania. Według ekspertów z przystąpieniem do usuwania skutków zalania i napraw nie trzeba czekać do pojawienia się rzeczoznawcy przysłanego przez ubezpieczyciela.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA powódź ubezpieczenie akcja ratunkowa

Susza, stan wód, zmiany klimatyczne… kiedyś i dziś

Zmiany klimatyczne mają wpływ na zmienność ekosystemów, susze powodują pożary, obniżanie poziomu wód wzmaga ich zanieczyszczenie. W czasach najdawniejszych kroniki, a obecnie badania hydrologiczne gromadzą dane dotyczące stanu wód oraz okoliczności i powodów, które wpływają na obniżenie ich poziomu. Badania stanu wody prowadzono już od średniowiecza. Obecnie w Niemczech i Czechach odsłaniają się tzw. kamienie głodu. "Jeżeli to widzisz, to znaczy, że możesz płakać, ponieważ stan wody jest bardzo niski" - można było przeczytać na głazach, na których oznaczono niski stan rzeki. M.in. o tym opowiedział w audycji "Eureka" Grzegorz Walijewski, hydrolog z IMGW.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Jankowska Katarzyna Jankowska – PODCAST ekologia przyroda woda susza IMGW rolnictwo rolnicy Wisła Niemcy powódź

Rozpędzona fala powodziowa w Chinach porwała turystów. Są ofiary

Jak poinformowały lokalne władze, na skutek gwałtownej powodzi w prowincji Syczuan w południowo-zachodniej części Chin zginęły cztery osoby, a dziewięć zostało rannych, w tym trzy poważnie. Rozpędzona fala powodziowa na rzece w mieście Pengzhou zaskoczyła kąpiących się w niej turystów. W trakcie ucieczki co najmniej jedna osoba została porwana przez prąd.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Azja Chiny powódź

Mija 25 lat od powodzi tysiąclecia. Reportaż dokumentalny Magdy Skawińskiej [POSŁUCHAJ]

25 lat temu kraje Europy Środkowej nawiedziła powódź zwana później potocznie powodzią tysiąclecia. W lipcu 1997 roku rzeki zalały południową i zachodnią Polskę, Czechy, wschodnie Niemcy, północno-zachodnią Słowację oraz wschodnią Austrię, doprowadzając do śmierci wielu ludzi i ogromnych strat materialnych. 
Zobacz więcej na temat:  Anna Stempniak reportaż historia Polski powódź Czechy Niemcy śmierć Austria historia Europy Odra Magda Skawińska reportaż w Jedynce

Gwałtowna powódź w czasie pielgrzymki w Indiach. Są ofiary i zaginieni

Co najmniej 16 osób zginęło w wyniku nagłej powodzi, którą napotkali pielgrzymi udający się do jaskini Amarnath (Indie) - jednego z najbardziej znanych miejsc kultu w hinduizmie. Na miejscu trwa akcja ratunkowa, w której oprócz służb, uczestniczy także wojsko. Funkcjonariusze ewakuują rannych i poszukują ponad 20 osób, które uznano za zaginione. Hinduskie władze zawiesiły pielgrzymkę do odwołania.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Azja Indie pielgrzymka powódź