Nauka

Nie lubisz ćwiczeń fizycznych? Naukowcy: najpewniej masz to w genach

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2016 14:39
To, czy z ochotą idziemy na siłownię, czy raczej wolimy w domu posiedzieć na kanapie, może zależeć od genów odziedziczonych przez nas po rodzicach - wynika z badań.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Glow Images/East News

Dla wielu osób trening fizyczny jest źródłem przyjemności, przyczynia się bowiem do podniesienia w mózgu poziomu dopaminy. Ten neuroprzekaźnik reguluje m.in. działanie struktur mózgu (tzw. centrów nagrody) odpowiedzialnych za odczuwanie przyjemności i motywację do działania. Jednak u części ludzi aktywność fizyczna nie wywołuje przyjemnych doznań.

Czytaj więcej:
nauka 1200 free
Nauka w portalu PolskieRadio.pl

Badania prowadzone pod kierunkiem prof. Rodney'a Dishmana z University of Georgia wskazują, że mogą przyczyniać się do tego warianty genów odpowiedzialnych za działanie dopaminy w mózgu. Zdaniem badacza w połączeniu z cechami osobowości geny te mogą wpływać na to, że niektóre osoby mają naturalny pociąg do ćwiczeń, podczas gdy inne wręcz odwrotnie.

Badacze wykonali eksperyment na szczurach. Gryzonie krzyżowano tak, aby uzyskać szczep bardzo aktywny i wydolny fizycznie oraz szczep niechętnie podejmujący aktywność ruchową. Okazało się, że te dwie grupy zwierząt różniły się pod względem genów regulujących działanie dopaminy. Następnie naukowcy przystąpili do badań klinicznych na ponad 3 tys. dorosłych pacjentach i uzyskali podobne wyniki.

PAP Nauka w Polsce, kk

Zobacz więcej na temat: NAUKA zdrowie
Czytaj także

Naukowcy: tłuszcze nasycone zwiększają ryzyko wystąpienia chorób serca

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2016 16:22
Spożywanie dużej ilości nasyconych kwasów tłuszczowych zwiększa ryzyko zachorowania na chorobę wieńcową serca - potwierdzają to najnowsze wyniki badania przeprowadzonego przez naukowców z Harvard T.H. Chan School of Public Health.
rozwiń zwiń