X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Nauka

Naukowcy wymyślili specjalny plaster dla osób, które cierpią na migreny

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2017 13:22
W plastrze umieszczono chip oraz elektrody wytwarzające impulsy elektryczne, które blokują przesyłanie sygnałów o bólu do mózgu. Urządzenie kontrolowane jest za pomocą aplikacji na smartfona.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: goodluz/shutterstock.com

Koordynator badania dr David Yarnitsky wskazał, że plaster pozwala przesyłać impulsy "o natężeniu, które nie sprawia pacjentowi bólu, dzięki czemu można w dużym stopniu powstrzymać rozwój ataku migrenowego - jeśli zrobimy to wystarczająco wcześnie". Jak dodał dr Yarnitsky, jedynym odczuwalnym efektem ubocznym jest mrowienie w ramieniu pacjenta.

Czytaj więcej:
nauka 1200 free
Nauka w portalu PolskieRadio.pl

Działanie plastra zostało przetestowane podczas badania, w którym wzięło udział 71 osób cierpiących na migreny. U każdej z nich ataki choroby miały miejsce od dwóch do ośmiu razy miesięcznie.

W czasie trwania badania urządzenie wykorzystano do leczenia prawie 300 ataków migreny. Zaprogramowane zostało tak, aby losowo wytwarzało "fałszywy" impuls o bardzo niskiej intensywności bądź też prawdziwy impuls o jednym z czterech poziomów natężenia.

64 proc. uczestników, którzy korzystali z jednego z trzech najwyższych poziomów natężenia impulsów, odczuło zmniejszenie bólu o co najmniej połowę w ciągu dwóch następnych dwóch godzin. Dla porównania, w grupie badanych, którzy otrzymali fałszywy impuls, poprawę zgłosiło 26 proc. ludzi.

Co więcej, u 30 proc. uczestników z grupy, która zastosowała najwyższy dostępny poziom natężenia impulsów, ból migrenowy zniknął zupełnie. Wśród odbiorców fałszywego impulsu odsetek ten wyniósł 6 proc.

Działanie plastra jest najskuteczniejsze, jeśli zastosuje się go w ciągu 20 minut od wystąpienia pierwszych symptomów migreny. Wśród uczestników badania, którzy zastosowali urządzenie wystarczająco wcześnie, ból zmniejszył się o 47 proc. Później skuteczność plastra znacznie spada - poprawę odnotowało jedynie 25 proc. uczestników.

Dr Yarnitsky podkreślił, że wyniki te są bardzo podobne do tych osiąganych przy wykorzystaniu tryptanów - jednych z podstawowych leków stosowanych przy migrenie. Dzięki temu - jak stwierdził - urządzenie może stanowić alternatywę dla chorych, którzy poszukują metod leczenia niefarmakologicznego.

PAP Nauka w Polsce, kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zagadki ludzkiego ciała. Czy da się kichnąć z otwartymi oczami?

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2017 11:11
W internecie krąży wiele teorii na temat kichania. Najbardziej drastyczna mówi, że gdybyśmy mieli podczas niego otwarte powieki, to... wypadłyby nam gałki oczne. Czy jest się czego obawiać?
rozwiń zwiń