Nauka

Naukowcy wymyślili specjalny plaster dla osób, które cierpią na migreny

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2017 13:22
W plastrze umieszczono chip oraz elektrody wytwarzające impulsy elektryczne, które blokują przesyłanie sygnałów o bólu do mózgu. Urządzenie kontrolowane jest za pomocą aplikacji na smartfona.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: goodluz/shutterstock.com

Koordynator badania dr David Yarnitsky wskazał, że plaster pozwala przesyłać impulsy "o natężeniu, które nie sprawia pacjentowi bólu, dzięki czemu można w dużym stopniu powstrzymać rozwój ataku migrenowego - jeśli zrobimy to wystarczająco wcześnie". Jak dodał dr Yarnitsky, jedynym odczuwalnym efektem ubocznym jest mrowienie w ramieniu pacjenta.

Czytaj więcej:
nauka 1200 free
Nauka w portalu PolskieRadio.pl

Działanie plastra zostało przetestowane podczas badania, w którym wzięło udział 71 osób cierpiących na migreny. U każdej z nich ataki choroby miały miejsce od dwóch do ośmiu razy miesięcznie.

W czasie trwania badania urządzenie wykorzystano do leczenia prawie 300 ataków migreny. Zaprogramowane zostało tak, aby losowo wytwarzało "fałszywy" impuls o bardzo niskiej intensywności bądź też prawdziwy impuls o jednym z czterech poziomów natężenia.

64 proc. uczestników, którzy korzystali z jednego z trzech najwyższych poziomów natężenia impulsów, odczuło zmniejszenie bólu o co najmniej połowę w ciągu dwóch następnych dwóch godzin. Dla porównania, w grupie badanych, którzy otrzymali fałszywy impuls, poprawę zgłosiło 26 proc. ludzi.

Co więcej, u 30 proc. uczestników z grupy, która zastosowała najwyższy dostępny poziom natężenia impulsów, ból migrenowy zniknął zupełnie. Wśród odbiorców fałszywego impulsu odsetek ten wyniósł 6 proc.

Działanie plastra jest najskuteczniejsze, jeśli zastosuje się go w ciągu 20 minut od wystąpienia pierwszych symptomów migreny. Wśród uczestników badania, którzy zastosowali urządzenie wystarczająco wcześnie, ból zmniejszył się o 47 proc. Później skuteczność plastra znacznie spada - poprawę odnotowało jedynie 25 proc. uczestników.

Dr Yarnitsky podkreślił, że wyniki te są bardzo podobne do tych osiąganych przy wykorzystaniu tryptanów - jednych z podstawowych leków stosowanych przy migrenie. Dzięki temu - jak stwierdził - urządzenie może stanowić alternatywę dla chorych, którzy poszukują metod leczenia niefarmakologicznego.

PAP Nauka w Polsce, kk

Czytaj także

Zagadki ludzkiego ciała. Czy da się kichnąć z otwartymi oczami?

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2017 11:11
W internecie krąży wiele teorii na temat kichania. Najbardziej drastyczna mówi, że gdybyśmy mieli podczas niego otwarte powieki, to... wypadłyby nam gałki oczne. Czy jest się czego obawiać?
rozwiń zwiń