Nauka

Nefrolodzy biją na alarm: co 10. Polak choruje na nerki

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2017 06:00
- Schorzenia nefrologiczne rozwijają się podstępnie, nawet 30 lat, długo nie dają objawów. Łatwo je wykryć przy pomocy prostych i tanich badań krwi i moczu - podkreślił prof. Ryszard Gellert, krajowy konsultant w dziedzinie nefrologii. 
9 marca obchodzimy Światowy Dzień Nerek
9 marca obchodzimy Światowy Dzień NerekFoto: Dmitri Ma/shutterstock.com

Dziś ponad 4,5 mln Polaków ma chore nerki. Wielu przedwcześnie umrze z powodu braku diagnozy i leczenia. 20 tysięcy osób żyje dzięki stale prowadzonym zabiegom hemodializy. W tym roku grono dializowanych powiększy się o kolejne 4 tysiące.

Czytaj więcej:
nauka 1200 free
Nauka w portalu PolskieRadio.pl

- Gdy się ma 32 lata człowiek myśli, że jest niezniszczalny. W trakcie ważnej konferencji poczułem, że ślepnę. Zrobiło się całkiem ciemno - powiedział Maciek Budzich, jeden z najsłynniejszych polskich blogerów.

Okulista skierował go na badania krwi - miał w niej rekordowe stężenie kreatyniny. Trafił wprost na dializy.

Podobne wspomnienia ma Michał Figurski, dziennikarz: "Żyłem w biegu, tymczasem cukrzyca powoli niszczyła moje nerki. Po wylewie okazało się, że właściwie już nie pracują. Dializy, a potem przeszczep uratowały mi życie".

- Odczuwalne dolegliwości pojawiają się dopiero wtedy, gdy nerki są nieodwracalnie zniszczone. Pacjent w zaawansowanym stadium choroby zwykle wymaga leczenia dializami do końca życia. Alternatywą jest przeszczepienie nerki - wskazał prof. Ryszard Gellert.

Stanowisko do dializ na stacji metra

Z okazji Światowego Dnia Nerek (9 marca) stacja metra przy Świętokrzyskiej w Warszawie, Lotnisko Ławica w Poznaniu i Dworzec Główny PKP w Krakowie zmienią się w mobilne stacje dializ.

Celem akcji jest pokazanie, że diagnoza "niewydolne nerki" może spotkać nas równie nieoczekiwanie, jak stanowisko do dializ na stacji metra.

- Podczas akcji rozdamy 6 tys. tzw. pasków do badania moczu. To okazja do sprawdzenia stanu nerek w domu - poinformowała dr Iwona Mazur, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Osób Dializowanych.

kk

Zobacz więcej na temat: NAUKA zdrowie medycyna

Czytaj także

Naukowcy wymyślili specjalny plaster dla osób, które cierpią na migreny

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2017 13:22
W plastrze umieszczono chip oraz elektrody wytwarzające impulsy elektryczne, które blokują przesyłanie sygnałów o bólu do mózgu. Urządzenie kontrolowane jest za pomocą aplikacji na smartfona.
rozwiń zwiń