Nauka

GOCE wyruszył

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2009 11:21
Jego misja potrwa dwa lata.

Z kosmodromu Plesieck na północnym zachodzie Rosji wystrzelono nowoczesną europejskiego satelitę GOCE. Celem misji, nad którą czuwa Europejska Agencja Kosmiczna, jest stworzenie najdokładniejszej w historii mapę ziemskiej grawitacji.

Pięciometrowy satelita będzie okrążał naszą planetę w odległości 270 kilometrów - to znacznie mniej niż w przypadku innych takich urządzeń GOCE musi jednak orbitować stosunkowo blisko powierzchni Ziemi, inaczej pomiary byłby nieprecyzyjne. Stabilny tor lotu zapewni satelicie specjalny silnik jonowy- podkreśla jego konstruktor Neil Wallace. Dodaje, że silnik napędzany jest jonami gazu o nazwie ksenon. Wylatują się one z dyszy z prędkością 35 kilometrów na sekundę. "To daje ciąg"- zaznacza.

Naukowcy od dawna wiedzą, że grawitacja na Ziemi nie jest wszędzie jednakowa, brakuje jednak dokładnych informacji na ten temat. Dzięki czułym instrumentom pomiarowym GOCE dostarczy niezbędnych danych. Pomogą one zrozumieć takie zjawiska jak krążenie wody w oceanach, zmiany klimatyczne czy trzęsienia ziemi. Misja ma potrwać niespełna dwa lata.

GOCE ma bardzo atrakcyjny wygląd zewnętrzny - estetyki dodaje mu opływowy kształt kadłuba i regularnie rozmieszczone stateczniki. Satelita bywa w związku z tym określany jako "złota strzała" lub "supermodelka".

Rafał Motriuk

Czytaj także

GOCE już działa

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2009 08:27
Wystrzelony trzy tygodnie temu europejski satelita Goce zaczął działać.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Odkryj swój Wszechświat: granice poznania

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2009 11:14
Audycja dr. Stanisława Bajtlika.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Na Hawajach powstanie największy teleskop na świecie

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2009 07:46
Zwierciadło wielkiego teleskopu będzie miało 30 m średnicy.
rozwiń zwiń