Nauka

Ekspert: dostępne na rynku preparaty na odchudzanie rzadko działają

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2017 10:17
W ocenie dr Tomasza Podgórskiego z Zakładu Biochemii Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu, dostępne na rynku preparaty przeznaczone dla osób chcących zmniejszyć swoją masę ciała w większości przypadków nie działają.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Billion Photos/shutterstock.com

- Są dwie przyczyny: po pierwsze ilość substancji aktywnej w preparacie jest zbyt niska, aby mogła doprowadzić do rzeczywistych zmian metabolicznych. Po drugie substancja ta może nie działać wcale - wskazał dr Tomasz Podgórski.

Czytaj więcej:
nauka 1200 free
Nauka w portalu PolskieRadio.pl

Przykładem może być jeden z popularnych organicznych związków chemicznych - L-karnityna. - Stosują go zarówno osoby chcące zgubić nadmierne kilogramy, jak również - sportowcy. Niestety, przeprowadzone badania wykazały, że preparat ten po prostu nie działa - powiedział ekspert.

Na polskim rynku znajduje się też wiele preparatów pochodzenia roślinnego, które mają wspomagać proces odchudzania. Zawierają m.in. pieprz cayenne czy kofeinę. - Odnośnie kofeiny rzeczywiście wykazano, że ma ona lekkie właściwości odchudzające. W przypadku innych preparatów na dłuższą metę nie udowodniono takiego wpływu - zaznaczył biochemik.

Naukowiec przestrzega też przed produktami typu "light" czy "lekkie", gdy naszym zamiarem jest stracenie na wadze. - Jedynym właściwym wyborem jest po pierwsze odpowiednia dieta, po drugie - zwiększenie aktywności fizycznej - podkreślił.

Zobacz wideo:

PAP

kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak