Nauka

Progesteron z ziemniaków

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2010 10:34
Naukowcy badają możliwości leczenia urazów mózgu hormonem ze pigułek antykoncepcyjnych.

Amerykańscy naukowcy chcą udowodnić, że żeński hormon stosowany w pigułkach antykoncepcyjnych może pomóc w leczeniu urazów mózgu. O próbach klinicznych z wykorzystaniem progesteronu dyskutowano podczas spotkania Amerykańskiego Towarzystwa Wspierania Nauki (AAAS) w Kalifornii.

Trzecia i ostatnia faza prób klinicznych ma rozpocząć się w marcu. Eksperci chcą zbadać wpływ progesteronu na mózgi ponad tysiąca pacjentów w 17 szpitalach w USA. Szef projektu, profesor David Wright z Uniwersytetu w Atlancie jest pełen nadziei. Mówi, że progesteron jest wyjątkowo cenny - niweluje skutki obrzęku mózgu i pomaga w regeneracji uszkodzonych komórek nerwowych.


Pierwsze testy dały już bardzo obiecujące rezultaty. Jeśli najnowsze próby zakończą się powodzeniem, progesteron stanie się pierwszym od trzydziestu lat nowym lekiem, który zostanie zaakceptowany jako substancja skuteczna w leczeniu urazów mózgu. Eksperci podkreślają jednocześnie, że zdrowotne właściwości ma tylko naturalna, a nie syntetyczna postać hormonu.

Do leczenia pacjentów wykorzystany będzie progesteron pozyskiwany ze słodkich ziemniaków.

Zobacz więcej na temat: Kalifornia USA
Czytaj także

Tajemnice naszego mózgu

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2010 20:10
Czy ma płeć? Czy może się regenerować po uszkodzeniu? Co to znaczy plastyczność mózgu? Na te pytania odpowiadali goście Krzysztofa Michalskiego.
rozwiń zwiń