Nauka

Ekspertka: w Polsce nawet co setny lek może być podrobiony

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2018 16:59
- Szacuje się, że globalne zyski ze sprzedaży podrabianych leków wynoszą od 150 do 200 miliardów euro rocznie. To sprawia, że ten proceder jest najbardziej lukratywny spośród całego biznesu podrabiania towarów - wskazała dr Natalia Daśko.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/thumwadee lertworakul

Dr Natalia Daśko z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu wyodrębniła dwie grupy podrabianych leków: leki tanie, produkowane na masową skalę, m.in. preparaty na odchudzanie, łysienie, środki na potencję i przeciwbólowe oraz leki stosowane przy chorobach zagrażających życiu np. na gruźlicy, malarii, wirusie HIV, AIDS i w chorobach nowotworowych.

- Trend się zmienia, bo jeszcze 10 lat temu leki na groźne choroby były w mniejszości wśród podrabianych specyfików, a teraz stanowią już ponad połowę tego rynku - powiedziała. - Problem podrabianych leków dotyczy przede wszystkim krajów rozwijających się. Tam od 30 do 70 proc. leków na rynku jest podrobiona. W krajach rozwiniętych, gdzie kontrola nad łańcuchem dostaw jest skuteczniejsza, przenikanie "podróbek" na rynek jest ograniczone - dodała.

Ekspert zauważyła, że w internecie można kupić podrobione leki praktyczne wszędzie - na portalach aukcyjnych, społecznościowych, w sklepach internetowych, czasami nawet udających apteki legalne. Konsumenci kierują się ceną. Kupno leku przez internet jest też mniej krępujące, nie wymaga wysiłku - nie trzeba wychodzić z domu, nie trzeba umawiać wizyty u lekarza czy prosić o receptę.

- Leki stosowane w różnych terapiach nowotworowych są dla zwykłego konsumenta w legalny sposób niedostępne lub mają taką cenę, która jest zaporowa - zwróciła uwagę prawniczka.

Milion osób rocznie umiera

"Światowa Organizacja Zdrowia (WTO) szacuje, że milion osób rocznie umiera na skutek zażywania podrobionych leków. Takie same dane ma Interpol. Zażywanie takich specyfików może wywołać także długotrwałe choroby czy alergie.

- Podrobione leki mogą być skażone, zanieczyszczone lub zawierać substancje toksyczne czy w ogóle nieodpowiedni skład. Często mają też składniki nieaktywne - w żaden sposób nie wpływające na poprawę bądź powodujące pogorszenie stanu zdrowia - wyjaśniła dr Daśko.

Dodała także, że "podróbki" mogą mieć również składniki aktywne w nieodpowiednich dawkach, zbyt silne czy zmieszane w sposób nieodpowiedni, a badania pokazują, że w podrobionych lekach znajdują się trucizny dla szczurów, wosk do podłogi, cement, gips i podobne substancje.

- Szacunkowe badania Światowej Organizacji Zdrowia wskazują, że Polacy na podrobione leki wydają ok. 100 mln zł rocznie, a co setny lek na polskim rynku jest podrobiony - podkreśliła ekspert. Przypomniała, że w Polsce działała najprawdopodobniej największa na świecie fabryka podrobionych leków, gdzie produkowano głównie sterydy. Była to fabryka ulokowana pod Bydgoszczą.

kk

Zobacz więcej na temat: zdrowie medycyna NAUKA

Czytaj także

Usuwanie migdałków u dzieci - podstawowe informacje

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2018 16:01
Na temat tego, czym są migdałki, co nam dają i kiedy należy je usuwać krąży wiele szkodliwych mitów. Obala je dr hab. Lidia Zawadzka-Głos, doświadczony otolaryngolog dziecięcy.
rozwiń zwiń