Nauka

Empatia wegetarian

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2010 07:15
Wegetarianie i mięsożercy inaczej oceniają emocje zwierząt.

Wegetarianie przypisują zwierzętom więcej ludzkich cech i emocji, niż osoby jedzące mięso - wynika z badań polskich i niemieckich naukowców. Badacze z Uniwersytetu Warszawskiego, Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej i Instytutu Psychologii PAN oraz Uniwersytetu w Bonn postanowili sprawdzić, jakie emocje ludzie przypisują zwierzętom oraz jak różnią się ich postawy w tym zakresie w zależności od tego, czy jedzą mięso czy nie - rzeczniczka SWPS Natalia Osica.

Naukowcy wykonali trzy badania w 3 językach - niemieckim, polskim i angielskim. Badaniu poddano dwie grupy - osoby jedzące mięso oraz wegetarian i wegan.

Badanie udowodniło, że wegetarianie przypisują zwierzętom więcej ludzkich cech niż osoby mięsożerne. Dzieje się tak zwłaszcza gdy chodzi o zwierzęta hodowlane. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku zwierząt domowych, którym żadna z badanych grup nie odmawia umiejętności przeżywania emocji - relacjonuje Osica. Zdaniem naukowców wpływ na sposób, w jaki ludzie postrzegają zwierzęta, ma ich światopogląd.

- Osoby mięsożerne mają skłonność do definiowania swojej grupy jako lepszej od innych - np. grupy osób nie jedzących mięsa, podczas gdy dla wegetarian hierarchiczna struktura społeczna ma mniejsze znaczenie. Nie bez znaczenia pozostaje także to, że ludzie postrzegają zwierzęta przez pryzmat swoich działań - osoby, które jedzą produkty mięsne, przypisują zwierzętom mniej ludzkich cech - zwraca uwagę dr Marek Drogosz.

Z badania wynika, że zarówno wegetarianie, jak i osoby jedzące mięso w podobny sposób opisują pierwotne emocje (tj. strach, wściekłość) u zwierząt hodowlanych i domowych. W istotnym stopniu różnią się natomiast, jeśli chodzi o emocje wtórne (tj. melancholia, poczucie winy). Wegetarianie dostrzegają je zarówno u zwierząt hodowlanych, jak i domowych, natomiast osoby drugiej grupy badanej w dużo mniejszym stopniu przypisują je zwierzętom hodowlanym niż domowym.

Badania realizowano w 2009 r. i 2010 r. za pomocą ankiety internetowej i papierowej. Uczestniczyły w nim w sumie 522 osoby, w tym 228 osób jedzących mięso. Badanie przeprowadzili: dr Michał Bilewicz (UW), dr Marek Drogosz (SWPS, IP PAN) i Roland Imhoff (Uniwersytet w Bonn).

(ki)

Zobacz więcej na temat: psychologia

Czytaj także

Tydzień wegetarianizmu

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2010 10:45
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dieta wegetariańska

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2008 10:45
Dieta wegetariańska
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dzień wegetarianizmu

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2007 09:00
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zapach poranka

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2010 06:00
W naszej radiowej kuchni dziś coś dla wegetarian.
rozwiń zwiń