Nauka

Mała planetoida przeleciała blisko Ziemi

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2011 14:20
Zrobiła to naprawdę rekordowo blisko Ziemi - niespełna 5, 5 tys. km. W historii badań nad małymi ciałami Układu Słonecznego, naukowcy nie odnotowali bliższego przelotu!

Całe szczęście, planetoida była mała - informuje serwis amerykańskiej agencji kosmicznej NASA - SpaceWeather.

Planetoida 2011 CQ1 to obiekt o średnicy około 1-2 metrów. Została odkryta zaledwie kilka dni temu, 4 lutego, przez Catalina Sky Survey - amerykański projekt monitorowania obiektów bliskich Ziemi. Odkrycie miało miejsce w ostatnij chwili - dokładnie tego samego dnia o godzinie 20.39 naszego czasu planetoida przeleciała rekordowo blisko naszej planety. Minimalna odległość dzieląca oba obiekty wyniosła tylko 5480 kilometrów.

Ciał podobnych do 2011 CQ1 w naszym Układzie Słonecznym są miliony. Wyjątkowość tej jednej polegała na tym, że przeleciała tak blisko. W historii badań nad małymi ciałami Układu Słonecznego, naukowcy nie odnotowali bliższego przelotu! Dotąd wszystkie planetoidy, które zbliżały się na mniejszą odległość, zderzały się z Ziemią.

Zderzenie z 2011 CQ1 nie byłoby jednak dla naszej planety groźne. Tak mały obiekt nie przetrwałby przejścia przez naszą atmosferę. Wywołałby jednak przelot pięknego i jasnego bolidu. 

(ew/pap)

Zobacz więcej na temat: mali NASA

Czytaj także

Woda na drugiej asteroidzie

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2010 13:00
Czyżby była zjawiskiem częstszym niż myśleliśmy?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zderzenie okiem Hubble’a

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2010 08:00
Jak donosi NASA, przez pięć miesięcy tego roku Teleskop Kosmiczny Hubble'a obserwował efekty zderzenia dwóch planetoid.
rozwiń zwiń