Nauka

Papież przemówił do ISS

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2011 09:00
Astronauci opowiedzieli Ojcu Świętemu o życiu na orbicie. Jeden z nich zrobił fikołka, aby zademonstrować stan nieważkości.

Benedykt XVI odbył wideokonferencję z załogą Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Papież rozmawiał z astronautami i kosmonautami o sprawach świata, pokoju i nauce. 

Była to pierwsza w historii rozmowa papieża z ludźmi przebywającymi na orbicie. W Watykanie obok Benedykta XVI byli przedstawiciele Europejskiej Agencji Kosmicznej i Włoskich Sił Powietrznych.

Na Stacji jest obecnie 12 osób. Papież powiedział: - Przelatujecie nad różnymi krajami kilka razy dziennie. Musi być dla was oczywiste, że wszyscy żyjemy tu razem. A jednocześnie, co absurdalne, ludzie się zabijają. Czy zastanawiacie się, jak nauka może przyczynić się do pokoju na świecie? - spytał Bededykt XVI, odczytując treść przemówienia i pytania z kartki.

Mark Kelly, szef załogi promu Endeavour, który przebywa naStacji, odpowiedział: - Ludzie walczą przeważnie o zasoby naturalne i o energię. My tu produkujemy energię ze słońca. Więc jeśli technologię rozwijaną w kosmosie da się wykorzsystać na Ziemi, być może przemoc będzie można zmniejszyć.

Benedykt XVI pytał także o sprawy ochrony środowiska. Jeden z astronautów zrobił także fikołka w powietrzu, by zademonstrować stan nieważkości. 

(ew/iar)

Czytaj także

Wykrywacz antymaterii poleci w kosmos

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2011 11:00
Detektor zaprojektowany specjalnie do poszukiwania cząstek antymaterii i ciemnej materii w kosmosie wyruszy w piątek na Międzynarodową Stację Kosmiczną.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Głowonóg na ISS

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2011 05:00
Na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej pojawi się kałamarnica. Przyleci na pokładzie promu Endeavour. Niestety, nie przeżyje tej podróży.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Endeavour przycumował do ISS

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2011 13:52
Po dwóch dniach podróży z Ziemi wahadłowiec Endeavour dotarł do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.
rozwiń zwiń