Nauka

Odciski stóp jak odciski palców

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2011 11:20
Każdy człowiek pozostawia inne ślady stóp. Chodzi nie tylko o wielkość, ale też sposób chodzenia. Dlatego ślady stóp mogą mieć niekiedy podobną wartość, jak odciski palców.

Ślady gołych stóp pozostawione na piasku są jak odciski palców. Pozwalają zidentyfikować konkretnego człowieka z podobną dokładnością. Naukowcy pod kierunkiem Todda Pataky z japońskiego uniwersytetu w Tokida zastosowali trójwymiarową technikę obróbki obrazu, dzięki której mogli dokładnie prześledzić, jak stopy dotykają podłoża i unoszą się z niego. Przebadano w ten sposób 104 ochotników. Okazuje się, że z dokładnością 99,6 proc. udało się przyporządkować wzorzec chodzenia do konkretnej osoby. 

Zdaniem naukowców, badanie sposobu chodzenia może stać się pomocniczą techniką w identyfikacji osób. Z zastrzeżeniem, że dana osoba nie wie, że jej sposób chodzenia będzie badany lub kiedy chce zostać zidentyfikowana. - Każdy może swój sposób chodzenia zmodyfikować - wyjaśnia Pataky. - Jednak w przypadku bramek na lotniskach czy w budynkach z kontrolą dostępu każdy będzie starał się iść normalnie, żeby móc zostać pozytywnie zweryfikowanym - dodaje.

Prace są dopiero w fazie wstępnej. Na razie naukowcy opublikowali wyniki dotyczące nieobutych stóp. Buty modyfikują sposób chodzenia, więc potrzebne są dalsze badania. 

(ew/pap/discovery news)

Czytaj także

NASA: zobacz ślady na Księżycu

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2011 11:44
NASA opublikowała szczegółowe zdjęcia powierzchni Księżyca. Widać na nich ślady pobytu człowieka na srebrnym globie sprzed niemal 40 lat.
rozwiń zwiń