Nauka

W CERN znaleźli "ślady Higgsa"

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2011 23:35
Dwa niezależne zespoły badawcze ustaliły, że cząstka ma określoną masę - taką samą. To jeszcze nie jest oficjalne potwierdzenie istnienia Boskiej Cząstki. Ale jesteśmy naprawdę blisko.


Badacze zatrzymali się przed samym odkryciem. Teraz potwierdzenie informacji o istnieniu cząstki to tylko kwestia czasu. Szacuje się, że oficjalnie istnienie bozonu Higgsa zostanie potwierdzone w 2012 roku.

Co dokładnie wiemy?

- Do niedawna wiedzielśmy, że bozon może mieć albo bardzo niewielką masę, albo, co mało prawdopodobne, masę kilkaset razy większą niż proton. W tych przedziałach warto było go szukać – wyjaśnia prof. John Ellis, były szef działu fizyki teoretycznej w CERN.

Teraz znamy już faktyczną masę cząsteczki, więc wiemy gdzie jej szukać. Ta wielkość to około 125 GeV. Potwierdzają ją dwa niezależne eksperymenty, ATLAS (116-130 GeV) i CMS (115-127 GeV). 

Dokładność ustaleń jest jeszcze stosunkowo niska, dlatego na obecnym etapie badań nie możemy mówić o odkryciu cząstki. Obiecujący wydaje się jednak fakt, że każdy z zespołów prowadzi badania w inny sposób, a ich wyniki są zbieżne.

"Triumf fizyki teoretycznej"

Cząstka Higgsa jest ostatnim elementem teorii zwanej Modelem Standardowym. Ów model to opis cząstek, z których zbudowany jest wszechświat, a także sił, które tymi cząstkami rządzą. Bez bozonu Higgsa model pozostaje niekompletny - to bardzo ważny element układanki, którego wciąż brakuje. Bozon ma bowiem odpowiadać za to, że otaczająca nas materia posiada masę.

Poszukiwania bozonu trwały od 30 lat. Chęć jego wykrycia była jedną z przyczyn budowy, wartego dziesięć miliardów euro, Wielkiego Zderzacza Hadronów.

- Znalezienie tej cząstki byłoby wspaniałym zwycięstwem fizyki teoretycznej - mówi profesor John Ellis. Fizycy bowiem już dawno przewidzieli istnienie bozonu Higgsa. Teraz trzeba go odnaleźć w świecie realnym. 

(ew/iar/bbc/cern)

Zobacz więcej na temat: CERN
Czytaj także

Droga do ciemnej materii i boskiej cząstki otwarta

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2010 21:57
Początek ery nowych odkryć", "przełom w fizyce" - takimi słowami określają naukowcy wtorkowy start cyklu zderzeń protonów przy energii 7 TeV i zacierają ręce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

LHC bierze urlop od protonów

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2011 11:00
Zakończyły się tegoroczne zderzenia protonów w Wielkim Zderzaczu Hadronów (LHC) w ośrodku badawczym CERN pod Genewą. Jakie plany mają europejscy fizycy?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bozon Higgsa już we wtorek?

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2011 23:20
Członkowie zespołów przysięgli dotrzymać sekretu, więc do wtorku nie będziemy wiedzieli niczego pewnego. Wszystko jednak wskazuje na przełom!
rozwiń zwiń