X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Nauka

Ewolucja zawsze zaczyna się od głowy

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2012 18:20
U zwierząt najpierw ewoluuje głowa, a dopiero później zmienia się reszta ciała - opisują naukowcy na łamach "Proceedings of the Royal Society B".
Audio

Dynamika procesów ewolucyjnych szczególnie dobrze widoczna jest po wielkich wymieraniach. Opustoszałe nisze ekologiczne zapełniane są wówczas nowymi organizmami, które muszą się przystosować do napotkanych tam warunków środowiska. Następuje bardzo intensywna specjacja organizmów, czyli podział na gatunki (od łac. species - gatunek).

Niekiedy "eksplozja" bioróżnorodności jest tak duża, że wyodrębniają się setki gatunków. Współcześnie przykładem takiej bioróżnorodności są rybki akwariowe pielęgnice czy słynne "zięby Darwina" z wysp Galapagos, różniące się kształtem dzioba, w przypadku których naliczono ok. tysiąca gatunków.

Naukowcy z University of Chicago i University of Oxford sięgnęli po przykłady prehistoryczne. Na ich podstawie chcieli sprawdzić, w jaki sposób organizmy przystosowują się do nowych nisz ekologicznych.

Okazał się, że w procesie przystosowania najpierw zmienia się głowa. Najwcześniejsze przystosowanie dotyczy bowiem sposobu pobierania pokarmu.

- Wygląda na to, że odżywianie się jest najważniejszym czynnikiem na początkowym etapie - wyjaśnia Lauren Sallan z University of Chicago. - Niezwykłe głowy - miażdżące szczęki, wielkie zęby, długie żuchwy - pojawiają się najpierw, ale są jak gdyby przytwierdzone do takich samym ciał.

Naukowcy prowadzili badania na materiale kopalnym zawierającym skamieniałości ryb promieniopłetwych, które przetrwały wymieranie sprzed 360 mln lat oraz akantomorfów, ryb, które przeżyły wymieranie dinozaurów sprzed 65 mln lat. Naukowcy śledzili, w jaki sposób ryby te ewoluowały po obu wymieraniach.

W obu przypadkach okazało się, że mechanizm ewolucji był ten sam. Najpierw ewoluowała głowa, po niej reszta ciała. A zatem "eksplozję" bioróżnorodności napędza dostępność nowych źródeł pożywienia, dopiero później reszta organizmu przystosowuje się do nowego środowiska.

W tych badaniach ważne było, że oba przypadki były oddzielone od siebie przedziałem 300 mln lat. Dzięki temu tym bardziej wiarygodna staje się uniwersalność zaproponowanego modelu.

Zobacz więcej na temat: Chicago
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dieta ma wpływ na szerokość szczęki

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2011 11:15
Szerokość dolnej szczęki danego człowieka może być uwarunkowana sposobem odżywiania - informują brytyjscy naukowcy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szczęka prawdę Ci powie

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2011 12:08
Wymiary szczęki świadczą o tym, co jemy i kim jesteśmy - przynajmniej tak wynika z badań brytyjskich naukowców.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szczur uratuje kolegę i podzieli się posiłkiem

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2012 16:50
Mając wybór pomiędzy samotnym jedzeniem i ratowaniem kolegi, szczur wybierze to drugie, a następnie podzieli się jedzeniem. To pierwszy dowód na empatię u małych ssaków.
rozwiń zwiń