Nauka

Dieta ma wpływ na szerokość szczęki

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2011 11:15
Szerokość dolnej szczęki danego człowieka może być uwarunkowana sposobem odżywiania - informują brytyjscy naukowcy.

Badania opublikowane w piśmie "Proceedings of the National Academy of Sciences" świadczą o tym, że dieta bogata w mięso sprzyja rozrostowi dolnej szczęki.  

Noreen von Cramon-Taubadel z Uniwersytetu Kent przeanalizowała kształt 295 szczęk znajdujących się w zbiorach muzeów. Gdy badaczka porównała szczęki należące do społeczności rolniczych oraz zbieracko-łowieckich, okazało się, że łuki zębowe tych pierwszych były wyraźnie węższe. Nie wpływało to jednak na liczbę zębów. Różnice były widoczne nawet wtedy, gdy naukowcy wzięli pod uwagę wpływ klimatu, położenie geograficzne i cechy genetyczne.

Najbardziej prawdopodobne wyjaśnienie przedstawia fakt, że przeżuwanie produktów rolnych, w tym w dużej mierze zbóż, wymaga mniejszej siły i pracy szczęki niż przeżuwanie mięsa i dzikich roślin - zauważa Cramon-Taubadel.

Badania prowadzone na zwierzętach wykazały już wcześniej, że dolna szczęka rośnie wolniej u osobników karmionych mniej twardymi produktami. Jeżeli to samo odnosi się do ludzi, może to wyjaśniać dlaczego tak wiele osób czeka dziś w kolejkach do ortodonty, by skorygować wadę spowodowaną nadmiernym stłoczeniem zębów - mówi badaczka.

(ew/pap)

Zobacz więcej na temat: diety
Czytaj także

10 rzeczy, które czynią ludzi wyjątkowymi

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2011 14:05
Nikt nie ma wątpliwości, że Homo sapiens to istota niezwykła. Ale czy zastanawialiście się, co tak właściwie różni nas od zwierząt?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Naukowcy badają dietę sprzed milionów lat

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2011 13:35
Najnowsze technologie pozwalają na poznanie diety hominidów sprzed milionów lat - informują naukowcy na łamach magazynu "Science".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Orangutany przekazują sobie kulturę

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2011 11:21
Zachowania, które można zinterpretować jako kulturowe, zaobserwowano u małp - informują naukowcy na łamach "Current Biology".
rozwiń zwiń