X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Nauka

Ranking: najlepsza do zamieszkania jest planeta Gliese 581g

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2012 08:22
Mamy nowy cel ludzkiej kolonizacji. To nie Mars, ale Gliese 581g. Egzoplaneta została właśnie uznana za najbardziej nadającą się do zamieszkania spośród wszystkich, jakie znamy.
Audio
Ranking: najlepsza do zamieszkania jest planeta Gliese 581g 
Mamy nowy cel ludzkiej kolonizacji. To nie Mars, ale Gliese 581g. Egzoplaneta została właśnie uznana za najbardziej nadającą się do zamieszkania spośród wszystkich, jakie znamy.
Ranking został stworzony przez badaczy z University of Puerto Rico. Ma wskazać zdolność danej planety do podtrzymania życia. Najlepsze warunki ma ZIemia, która otrzymała współczynnik 1.0, wyznaczający typ idealny. Gliese 581g została oszacowana na 0,91. To dużo lepiej niż Mars - Czerwona Planeta ma tylko 0,66.  
System czerwonego karła Gliese 581 jest niezwykle obiecujący. Naukowcy uważają, że gwiazda ta posiada co najmniej cztery planety, a dwie spośród nich mogą nadawać się do zamieszkania. Mowa o Gliese 581d i 581g (proszę zwrócić uwagę na inną literkę na końcu nazwy – Gliese 581 to nazwa gwiazdy centralnej, a litery na końcu sa oznaczeniami kolejnych planet). Obie znalazły się w rankingu, a 581g - na samym szczycie.
Planeta Gliese 581d (otrzymała współczynnik 0,72znajduje się tuż za granicą ekosfery, czyli strefy, w której, zdaniem astrobiologów, jest wystarczająco ciepło, aby utrzymać tam wodę w stanie ciekłym, a zatem aby zaistniało tam życie. Jednak jest to na tyle blisko tej granicy, że autorzy publikacji w najnowszym numerze Astrophysical Journal Letters wierzą, że płynna woda tam rzeczywiście jest. W jej utrzymaniu mogłaby pomóc gęsta atmosfera, powodująca efekt cieplarniany. 
Już w zeszłym roku zainteresowanie badaczy zwróciła inna planeta z tego samego układu - Gliese 581g . Ma być niemal identycznej wielkości jak nasz glob (promień planety nie został wyznaczony, ale szacuje się go na 1,2-1,4 promienia Ziemi). Średnia odległość od gwiazdy macierzystej wynosi 0,146 jednostki astronomicznej, czyli taki sam odsetek średniej odległości Ziemi od Słońca, a to oznacza, że planeta znajduje się z strefie Goldilocka. To obszar, w którym planeta jest w stanie utrzymać wodę w stanie płynnym.
Problem polega na tym, że nie do końca wiadomo, czy na pewno istnieje. Najnowsze dane wskazują, że tak, ale trzeba przyznać, że Gliese 581g nikt nigdy nie widział na własne oczy. Innym problemem jest odległość. System znajduje się “zaledwie” 20 lat świetlnych od nas.

The Habitable Exoplanets Catalog (HEC) to ranking stworzony przez badaczy z University of Puerto Rico. Ma wskazać zdolność danej planety do podtrzymania życia. Najlepsze warunki ma, oczywiście, Ziemia, która otrzymała współczynnik 1.0, wyznaczający typ idealny. Gliese 581g została oszacowana na 0,92. To dużo lepiej niż Mars - Czerwona Planeta otrzymała tylko 0,66.

System czerwonego karła Gliese 581 jest niezwykle obiecujący. Naukowcy uważają, że gwiazda ta posiada co najmniej cztery planety, a dwie spośród nich mogą nadawać się do zamieszkania. Mowa o Gliese 581d i 581g (proszę zwrócić uwagę na inną literkę na końcu nazwy – Gliese 581 to nazwa gwiazdy centralnej, a litery na końcu sa oznaczeniami kolejnych planet). Obie znalazły się w rankingu, a 581g - na samym szczycie.

Planeta Gliese 581d (otrzymała współczynnik 0,72) znajduje się tuż za granicą ekosfery, czyli strefy, w której, zdaniem astrobiologów, jest wystarczająco ciepło, aby utrzymać wodę w stanie ciekłym, a zatem aby zaistniało tam życie. Jednak jest to na tyle blisko tej granicy, że badacze wierzą, że płynna woda może tam być. W jej utrzymaniu mogłaby pomóc gęsta atmosfera, powodująca efekt cieplarniany. 

Już w zeszłym roku zainteresowanie badaczy zwróciła inna planeta z tego samego układu - Gliese 581g . Ma być niemal identycznej wielkości jak nasz glob (promień planety nie został wyznaczony, ale szacuje się go na 1,2-1,4 promienia Ziemi). Średnia odległość od gwiazdy macierzystej wynosi 0,146 jednostki astronomicznej, czyli podobnie jak Ziemi od Słońca, a to oznacza, że planeta znajduje się z strefie Goldilocka. To obszar, w którym planeta jest w stanie utrzymać wodę w stanie płynnym.

Problem polega na tym, że nie do końca wiadomo, czy Gliese 581g na pewno istnieje. Najnowsze dane wskazują, że tak, ale trzeba przyznać, że planety nikt nigdy nie widział na własne oczy. Innym problemem jest odległość. System znajduje się “zaledwie” 20 lat świetlnych od nas.

(ew)

/
Zobacz więcej na temat: astronomia słońce
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Sensacyjne ustalenia: miliardy planet w naszej galaktyce

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2012 18:13
Statystyka nie kłamie. Badacze twierdzą, że w naszej galaktyce wiele gwiazd ma co najmniej jedną planetę, i że tych planet są miliardy. Istnieją szanse, że na niektórych mogło się rozwinąć życie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Odkryto trzy najmniejsze planety

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2012 17:45
Naukowcy, korzystający z kosmicznego teleskopu Kepler, odkryli trzy najmniejsze planety spośród znanych na orbitach wokół innych gwiazd - poinformowała NASA. Mają one promienie mniejsze niż Ziemia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Naukowcy odkryli najszybsze planety we Wszechświecie

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2012 07:00
Astronomowie wiedzą od dawna, że kiedy podwójny układ gwiazd zbliży się za bardzo do supermasywnej czarnej dziury, zostaje rozerwany. Jeden element pada na orbitę dziury, a drugi zostaje odrzucony z taką siłą, że dosłownie wyfruwa z galaktyki. Teraz okazało się, że podobny los spotyka planety.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nasza Galaktyka jest pełna Super-Ziemi

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2012 22:00
Najnowsze rezultaty badań astronomów wskazują, że skaliste planety niewiele większe od Ziemi są zjawiskiem zupełnie pospolitym. Mogą ich być miliardy. Należy ich szukać wokół czerwonych karłów.
rozwiń zwiń