Polskie Radio
Section05
Kopenhaga

Abdykacja królowej Małgorzaty II. Duńczycy zbierają się przed parlamentem

Duńczycy zbierają się przed parlamentem w Kopenhadze, gdzie po południu rozpocznie się uroczystość abdykacji królowej Małgorzaty II. Najdłużej panująca królowa w historii Danii przekaże tron swojemu pierworodnemu synowi Fryderykowi. Do stolicy zjechali się mieszkańcy całego kraju, by zobaczyć zakończenie panowania popularnej monarchini. Książę Fryderyk obejmie tron jako król Fryderyk X podczas popołudniowej uroczystości w Kopenhadze.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Dania Europa monarchia Kopenhaga

Czy era samochodów spalinowych dobiega końca?

- Samochód staje się coraz mniej racjonalnym wyborem. Tak naprawdę nie chodzi wcale o ekologię, bo wiemy od dawna, że gdybyśmy chcieli być ekologiczni, to samochodów powinno być jak najmniej. Ale w kontekście obecnego wzrostu cen, w tym cen paliw, i poszukiwania oszczędności okazuje się, że rezygnacja z codziennej jazdy samochodem byłaby pierwszym i najłatwiejszym krokiem, by zaoszczędzić trochę pieniędzy - mówił w Dwójce Jan Mencwel, działacz społeczny, aktywista miejski,​ animator kultury i publicysta.
Zobacz więcej na temat:  samochody samochód ceny ceny Dwójka Amsterdam Kopenhaga Michał Szułdrzyński

Polska i kraje Północy. Deklarację ws. dostaw energii z Rosji podpisał też kanclerz Niemiec

Polska i kraje północy Europy będą wspólnie pracować nad uniezależnieniem się od dostaw energii z Rosji. Deklarację w tej sprawie podpisali w Kopenhadze premierzy Polski, Danii, Szwecji, Łotwy, Estonii, Finlandii, kanclerz Niemiec oraz prezydent Litwy. Politycy spotkali się w stolicy Danii, by rozmawiać o sytuacji energetycznej regionu Morza Bałtyckiego. Polskę reprezentował premier Mateusz Morawiecki.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Dania POLSKA Mateusz Morawiecki Kopenhaga energetyka ekologia

Jak całkowicie uniezależnić się od Rosji? W Kopenhadze trwa szczyt nt. gazu i energii

Jak całkowicie uniezależnić się od Rosji i jak lepiej wykorzystać odnawialne źródła energii? O tym rozmawiają w Kopenhadze szefowie rządów Polski i krajów północnej Europy. W rozpoczętym właśnie w stolicy Danii Szczycie Morza Bałtyckiego bierze także udział przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. O szczegółach korespondent IAR, Wojciech Cegielski.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Rosja energetyka Kopenhaga Ursula von der Leyen gaz

Euro 2020: kibice zasiądą na trybunach wszystkich stadionów. UEFA ogłosiła komplet gospodarzy turnieju

Prezydent Europejskiej Unii Piłkarskiej (UEFA) Aleksander Ceferin zapowiedział, że w tegorocznych mistrzostwach Starego Kontynentu nie będzie meczów bez publiczności. - Cieszę się, że będziemy mogli powitać kibiców na wszystkich spotkaniach - powiedział Słoweniec.
Zobacz więcej na temat:  SPORT Piłka nożna Euro 2020 uefa kibice Kopenhaga Amsterdam Rzym Glasgow Londyn Baku Budapeszt Monachium Sewilla