Nauka

Naukowcy wszczepili myszom fałszywe wspomnienia

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2013 15:00
Wyniki badan publikuje „Science”. Pomagają zrozumieć, w jaki sposób w mózgu człowiek tworzą się wspomnienia nie mające związku z rzeczywistością.
Naukowcy wszczepili myszom fałszywe wspomnienia
Foto: sxc.hu/cc.

- Niezależnie od tego, czy wspomnienie jest prawdziwe, czy nie, mechanizmy jego tworzenia są takie same - mówi profesor Susumu Tonegawa z Massachusetts Institute of Technology. Badanie potwierdziło, że wspomnienia są przetrzymywane w sieciach neuronów, które tworzą specjalne ścieżki pamięciowe związane z naszymi doświadczeniami.

Neurolodzy od dawna poszukiwali tych śladów pamięciowych, zwanych engramami. Poprzednie badania profesora Tonegawy i jego kolegów wykazały, że da się zidentyfikować komórki, które stanowią część danego engramu. Teraz poszli krok dalej i utworzyli w hipokampie myszy engram ze wspomnieniem, które jej nie dotyczyło.

Badacze umieszczali najpierw mysz w pierwszym miejscu zwanym Kontekstem A, które miało być tożsame z bezpiecznym schronieniem. Następnie badali, jakie engramy formują się w mózgach myszy w Kontekście A. Kolejnym krokiem było przeniesienie gryzonia do Kontekstu B o zupełnie innym wyglądzie. Tam łapki myszy były bombardowane błyskami z lasera. Gryzonie uformowały zatem negatywne wspomnienia, a naukowcy ponownie sprawdzili, gdzie można było znaleźć odpowiadające im engramy.

Po powrocie do Kontekstu A mózgi myszy były stymulowane w rejonach wspomnień z Kontekstu B. Okazało się, że myszy zaczęły się denerwować, a wreszcie stresować się, gdy tylko badacze wkładali je do Kontekstu A. - Zwierzęta miały wspomnienie czegoś, co nigdy się nie wydarzyło - mówi Tonegawa. Kontrolny Kontekst C, zupełnie nowy, nie powodował stresu.

Analiza mózgów wykazała też, że fałszywe wspomnienia, które myszy stworzyły sobie w Kontekście A, na poziomie chemicznym wyglądały identycznie jak prawdziwe wspomnienia z Kontekstu B.

(ew/Sci-News/PopSci)

Czytaj także

Na tropie zwierzęcego umysłu

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2013 23:00
Czy zwierzęta myślą? Jak wygląda świat widziany oczami zwierząt i czy ludzki oraz zwierzęcy umysł więcej łączy niż dzieli? Nauka spiera się o to od lat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowy antybiotyk zabija nawet wąglika

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2013 14:00
Naukowcy stworzyli nowy antybiotyk bazując na oceanicznych mikrobach. Związek radzi sobie z wąglikiem lub z bakteriami opornymi na metycylinę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowe pandorawirusy to największe wirusy, jakie znamy

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2013 17:20
Wirusolodzy pracujący pod kierunkiem prof. Jeana-Michela Claverie i dr Chantal Abergel z Aix-Marseille Université we Francji odkryli i opisali dwa gigantyczne wirusy, największe jakie dotąd znaliśmy.
rozwiń zwiń