Nauka

87 monet i kurze jajko. Wykopaliska w Ośnie Lubuskim

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2013 13:00
Podczas prac remontowych w średniowiecznym kościele w Ośnie Lubuskim w ziemi pod posadzką archeolodzy znaleźli 87 monet, późnośredniowieczne kurze jajko i wiele przedmiotów codziennego użytku datowanych na XIII-XIX wiek.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

 

Prace archeologiczne towarzyszą trwającemu remontowi wieży kościoła. Mimo że badania prowadzone są na niewielkiej, rzadko przekraczającej 30 cm głębokości, ich efekty zaskoczyły archeologów.

Za prawdziwy skarb uznają znaleziony zespół 87 pojedynczych monet. Najstarszymi monetami są bez napisowe denary brandenburskie pochodzące z XIII w., z okresu budowy kościoła; najmłodszymi XIX-wieczne fenigi będące w obiegu w momencie kładzenia posadzki.

Niecodziennym znaleziskiem jest zachowane w całości jajko. Sugerując się czasem pochodzenia znalezionych w pobliżu monet, naukowcy przypuszczają, że mogło leżeć w ziemi od późnego średniowiecza. Skąd jego obecność pod posadzką kościoła? - W tym czasie zwyczaj obdarowywania zmarłych jajkami (jako symbolem odradzającego, nowego życia) był częściej praktykowany. Jak się okazuje, wcale nie tak kruche znalezisko wytrzymało nawet kilka dużych katastrof, jakim uległ w międzyczasie kościół w Ośnie Lubuskim, z których chyba największą było zawalenie sklepienia nawy głównej - wyjaśnia archeolog Paweł Kaźmierczak z Muzeum Lubuskiego w Gorzowie.

Oprócz monet i jajka w ziemi znaleziono wiele innych drobnych przedmiotów: stilusy kościane i łupkowe, fragmenty fajek glinianych, guziki kościane, drewniane i metalowe, okucie księgi, malutkie szpilki i szklane paciorki.

(ew/PAP-Nauka w Polsce)

Zobacz więcej na temat: archeologia NAUKA