X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Nauka

Polski satelita wystartował!

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2013 11:00
Pierwszy polski satelita Lem wyruszył w kosmiczną misję. Na orbitę został wyniesiony przez rosyjską rakietę Dniepr.
Polski satelita wystartował
Foto: iar.

Rakieta wystartowała ona z podziemnego silosa z bazy wojskowej Jasny na południowym Uralu. Lem waży niecałe 7 kg i ma kształt kostki o boku wynoszącym ok. 20 cm.

Dotychczas tak małe urządzenia wykorzystywano jako obiekty amatorskie i edukacyjne.

Lem jako pierwszy będzie miał swoje poważne zadanie naukowe. Umieszczony na orbicie - na wysokości 800 km, przez kilka lat będzie prowadził precyzyjne pomiary prawie 300 najjaśniejszych gwiazd na niebie - mówi szef programu Tomasz Zawistowski. - Mały satelita z niewielkim teleskopem może zrobić dużo więcej niż wielki teleskop na ziemi - wyjaśnia.

To o tyle ważne, że będzie on działał podobnie jak aparat fotograficzny. Będzie robił zdjęcia a dane przekazywał do stacji naziemnych m.in. w Warszawie, Kanadzie i Austrii.

Jednak nawiązanie kontaktu z Lem-em będzie możliwe dopiero kilka godzin po starcie rakiety, gdy rozpocznie on już pracę na orbicie. Łączność ma być realizowana poprzez stację kontroli lotów znajdującą się w Centrum Astronomicznym w Warszawie.

Na 29 grudnia zaplanowano start rakiety Długi Marsz 4B, która ma wynieść w kosmos drugiego polskiego satelitę naukowego - Heweliusza. Start odbędzie się z terytorium Chin.

(ew/IAR)

Zobacz więcej na temat: NAUKA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak