Nauka

Polski satelita wystartował!

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2013 11:00
Pierwszy polski satelita Lem wyruszył w kosmiczną misję. Na orbitę został wyniesiony przez rosyjską rakietę Dniepr.
Polski satelita wystartował
Foto: iar.

Rakieta wystartowała ona z podziemnego silosa z bazy wojskowej Jasny na południowym Uralu. Lem waży niecałe 7 kg i ma kształt kostki o boku wynoszącym ok. 20 cm.

Dotychczas tak małe urządzenia wykorzystywano jako obiekty amatorskie i edukacyjne.

Lem jako pierwszy będzie miał swoje poważne zadanie naukowe. Umieszczony na orbicie - na wysokości 800 km, przez kilka lat będzie prowadził precyzyjne pomiary prawie 300 najjaśniejszych gwiazd na niebie - mówi szef programu Tomasz Zawistowski. - Mały satelita z niewielkim teleskopem może zrobić dużo więcej niż wielki teleskop na ziemi - wyjaśnia.

To o tyle ważne, że będzie on działał podobnie jak aparat fotograficzny. Będzie robił zdjęcia a dane przekazywał do stacji naziemnych m.in. w Warszawie, Kanadzie i Austrii.

Jednak nawiązanie kontaktu z Lem-em będzie możliwe dopiero kilka godzin po starcie rakiety, gdy rozpocznie on już pracę na orbicie. Łączność ma być realizowana poprzez stację kontroli lotów znajdującą się w Centrum Astronomicznym w Warszawie.

Na 29 grudnia zaplanowano start rakiety Długi Marsz 4B, która ma wynieść w kosmos drugiego polskiego satelitę naukowego - Heweliusza. Start odbędzie się z terytorium Chin.

(ew/IAR)

Zobacz więcej na temat: NAUKA