Nauka

Wspomnienia mogą być dziedziczone

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2013 00:02
To niewiarygodne, ale tak wynika z badań na zwierzętach. Doświadczenia poprzednich pokoleń można przekazać w DNA.
Rodzina. Zdjęcie ilustracyjne
Rodzina. Zdjęcie ilustracyjneFoto: Glow Images/East News

Traumatyczne doświadczenia mają wpływ na kod genetyczny nasienia. W ten sposób mogą zostać przekazane kolejnym pokoleniom, czytamy na łamach "Nature Neuroscience".

Badania na gryzoniach wskazują, że myszy, które nauczono niechęci do konkretnego zapachu, mogą przekazać tę awersję dalej.

Testowane myszy nauczono bać się zapachu podobnego do kwiatu wiśni. Zespół naukowców z Emory University School of Medicine (USA) poddał następnie badaniom spermę przerażonych mysich samców. Okazało się, że DNA, które odpowiadało za rozpoznawania i lęk przed "strasznym" zapachem, było aktywne także w nasieniu.

Zarówno potomstwo tych samców, jak i ich wnuki były wrażliwe na zapach kwiatu wiśni. Unikały go, chociaż same nigdy wcześniej go nie wąchały.

Zespół badawczy znalazł też odpowiadające za tę nadwrażliwość zmiany w strukturze mózgu. - Doświadczenia rodziców, nawet w okresie przed poczęciem, mają wpływ na strukturę i funkcjonowanie systemu nerwowego potomstwa - konkludują naukowcy.

Odkrycie jest potwierdzeniem teorii o dziedziczeniu epigenetycznym, tj. takim, w którym rodzice przekazują dzieciom swoje geny,  zmienione na skutek doświadczenia.

(ew/bbc)

Zobacz więcej na temat: NAUKA medycyna genetyka