Nauka

Grafen prosto z kuchni

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2014 22:10
Europejscy naukowcy stworzyli grafen metodą domową, a dokładniej - kuchenną. O tym, jak wyprodukowali ten cenny materiał piszą na portalu prestiżowego tygodnika „Nature”.
Model struktury grafenu
Model struktury grafenuFoto: AlexanderAlUS/wikipedia

Grafen w dużym powiększeniu wygląda jak plaster miodu, taką strukturę nadają mu ułożone regularnie atomy węgla. Co ważniejsze, jest cienki, mocny i przewodzi prąd, toteż zdaniem naukowców, może on zrewolucjonizować elektronikę, oczyszczanie wody i inne technologie.

Teraz odważni naukowcy z Wielkiej Brytanii i Irlandii wrzucili grafit, taki jak w ołówkach do kuchennego robota. Potem dodali wodę, płyn do mycia naczyń i wcisnęli guzik. Okazało się, że grafitowy proszek został tak rozdrobniony, iż dało się z niego wyizolować struktury grafenu.

Nie było to łatwe, bo trzeba było przetestować wiele urządzeń i dokładnie dobrać ilość płynu do mycia naczyń. Zdaniem wynalazców to jednak spory technologiczny krok.

(IAR)

Zobacz więcej na temat: NAUKA chemia fizyka
Czytaj także

Ultramocny mikroskop pokazuje, co dzieje się w molekułach

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2013 13:45
Widzi także drgania wiązań międzyatomowych. Jak donosi najnowszy numer "Nature”, niespotykane zdjęcia cząsteczek chemicznych zostały uzyskane znaną metodą, zwaną spektroskopią Ramana.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Chemia w slow motion

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2013 01:45
Naukowcy z Uniwersytetu z Nottingham wzięli się za popularyzację nauki. Zobacz wspaniałe filmy, które podbijają anglosaski internet.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nauka potwierdza istnienie pierwiastka numer 115

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2013 00:01
Międzynarodowy zespół fizyków z Uniwersytetu w Lund znalazł dowody, że superciężki pierwiastek o liczbie atomowej 115 rzeczywiście istnieje.
rozwiń zwiń