Nauka

Nauka potwierdza istnienie pierwiastka numer 115

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2013 00:01
Międzynarodowy zespół fizyków z Uniwersytetu w Lund znalazł dowody, że superciężki pierwiastek o liczbie atomowej 115 rzeczywiście istnieje.
Nauka potwierdza istnienie pierwiastka numer 115
Foto: Glow Images/East News

Po raz pierwszy zaobserwowano go w 2003 roku, ale dopiero teraz udało się potwierdzić tę obserwację.

Pierwiastek 115 nie ma jeszcze nazwy z prawdziwego zdarzenia, więc czasowo znany jest jako „Ununpentium”, w skrócie Uup. Nazwa Ununpentium pochodzi z łaciny i greki, oznacza zbitkę cyfr „jeden-jeden-pięć”.

Istnienie pierwiastka zostało potwierdzone w centrum badawczym GSI w Niemczech. Naukowcy bombardowali cienką warstwę pierwiastka americium (243) jonami wapnia. W wyniku zderzeń powstawały pierwiastki z liczbą atomową 115, o czym świadczył ich "odblask” wychwytywany w promieniach X.

- To jeden z najważniejszych eksperymentów, jakie przeprowadzono w tej dziedzinie w ostatnich latach - mówi prof. Dirk Rudolph z Uniwersytetu w Lund, główny autor artykułu o Ununpentium, jaki ukazał się na łamach Physical Review Letters.

Badacze zebrali też sporo danych na temat ununpentium. Dzięki temu lepiej zrozumiemy, co dzieje się w ich super-ciężkim jądrze.

Teraz międzynarodowe gremium fizyczno-chemiczne nada pierwiastkowi nazwę.

(ew/sci-news.com)

Zobacz więcej na temat: chemia fizyka NAUKA

Czytaj także

Zatrzymali światło na całą minutę

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2013 13:20
Najszybsza rzecz świata została zatrzymana. Tylko na chwilkę, ale mogłaby w tym czasie 20 razy okrążyć Księżyc. Mowa o świetle.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Naukowcy wszczepili myszom fałszywe wspomnienia

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2013 15:00
Wyniki badan publikuje „Science”. Pomagają zrozumieć, w jaki sposób w mózgu człowiek tworzą się wspomnienia nie mające związku z rzeczywistością.
rozwiń zwiń