X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Nauka

Nauka potwierdza istnienie pierwiastka numer 115

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2013 00:01
Międzynarodowy zespół fizyków z Uniwersytetu w Lund znalazł dowody, że superciężki pierwiastek o liczbie atomowej 115 rzeczywiście istnieje.
Nauka potwierdza istnienie pierwiastka numer 115
Foto: Glow Images/East News

Po raz pierwszy zaobserwowano go w 2003 roku, ale dopiero teraz udało się potwierdzić tę obserwację.

Pierwiastek 115 nie ma jeszcze nazwy z prawdziwego zdarzenia, więc czasowo znany jest jako „Ununpentium”, w skrócie Uup. Nazwa Ununpentium pochodzi z łaciny i greki, oznacza zbitkę cyfr „jeden-jeden-pięć”.

Istnienie pierwiastka zostało potwierdzone w centrum badawczym GSI w Niemczech. Naukowcy bombardowali cienką warstwę pierwiastka americium (243) jonami wapnia. W wyniku zderzeń powstawały pierwiastki z liczbą atomową 115, o czym świadczył ich "odblask” wychwytywany w promieniach X.

- To jeden z najważniejszych eksperymentów, jakie przeprowadzono w tej dziedzinie w ostatnich latach - mówi prof. Dirk Rudolph z Uniwersytetu w Lund, główny autor artykułu o Ununpentium, jaki ukazał się na łamach Physical Review Letters.

Badacze zebrali też sporo danych na temat ununpentium. Dzięki temu lepiej zrozumiemy, co dzieje się w ich super-ciężkim jądrze.

Teraz międzynarodowe gremium fizyczno-chemiczne nada pierwiastkowi nazwę.

(ew/sci-news.com)

Zobacz więcej na temat: chemia fizyka NAUKA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zatrzymali światło na całą minutę

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2013 13:20
Najszybsza rzecz świata została zatrzymana. Tylko na chwilkę, ale mogłaby w tym czasie 20 razy okrążyć Księżyc. Mowa o świetle.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Naukowcy wszczepili myszom fałszywe wspomnienia

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2013 15:00
Wyniki badan publikuje „Science”. Pomagają zrozumieć, w jaki sposób w mózgu człowiek tworzą się wspomnienia nie mające związku z rzeczywistością.
rozwiń zwiń