Nauka

Rozgwiazda wyleczy zapalenie

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2010 09:45
Śluz, który pokrywa kolczastą rozgwiazdę Marthasterias glacialis, może być inspiracją dla nowych leków na astmę, katar sienny i różnego rodzaju zapalenia.

Osiągająca ponad 35 cm średnicy Marthasterias glacialis żyje u wybrzeży Szkocji. Na jej kolczastym ciele nie osiedlają się żadne morskie mikroorganizmy, chętnie pokrywające wraki statków czy podmorskie konstrukcje. Śluz chroni rozgwiazdę przed bakteriami, larwami i wirusami tak skutecznie, jakby była pokryta teflonem. W dodatku warstwa śluzu ma właściwości przeciwzapalne.

Choć zapalenie to naturalna reakcja organizmu na zakażenie, zmiany zapalne mogą mieć związek z nieprawidłową reakcją układu odpornościowego. Gromadzenie się białych krwinek może uszkodzić tkanki, na przykład naczynia krwionośne. Wprowadzona do nich substancja podobna do śluzu rozgwiazdy mogłaby zapobiec uszkodzeniom.

Obecnie stosowane środki przeciwzapalne, na przykład steroidy, mają wiele niepożądanych działań ubocznych. Być może naśladując mającą za sobą miliony lat ewolucji rozgwiazdę, uda się uzyskać nowe, lepsze leki. Pracują nad tym naukowcy z londyńskiego King's College.

(ki)

Czytaj także

Odzyskać siebie w chorobie

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2008 00:00
Robert jest osobą publiczną. Wyciąga ludzi z najcięższych uzależnień. Kilka lat temu okazało się, że sam jest chory na WZW C. Jeszcze nie tak dawno lekarze o tej chorobie mówili - jest nieuleczalna. .
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zapalenie zatok

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2007 10:45
Zapalenie zatok
rozwiń zwiń
Czytaj także

Astma

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2009 10:45
Astma
rozwiń zwiń
Czytaj także

Życie z astmą

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2008 10:45
Życie z astmą
rozwiń zwiń