Nauka

Nowa szczepionka przebierze się za czerwone krwinki

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2014 15:30
Lecznicza nanocząstka może udawać krwinkę - i dzięki temu skuteczniej działać, wynika z badań.

Takie szczepionki mogłyby pomóc w walce z wieloma rodzajami zakażeń, w tym z oporną na metycylinę Staphylococcus aureus, która każdego roku zabija dziesiątki tysięcy osób.

Badacze z University of California wykazali już wcześniej, że nanocząstki naładowane terapeutyczną dawką bakterii potrafią wzbudzić w gryzoniach reakcje obronną organizmu, który jest następnie w stanie poradzić sobie z prawdziwą infekcją S. aureus.

Teraz naukowcy eksperymentują z nanogąbkami, przebranymi za krwinki i próbują stworzyć szczepionki.

Toksyny to białkowa wydzielina bakterii, która atakuje membrany komórkowe i poważnie je niszczy. Dzięki dziurom w krwinkach, bakteriom łatwiej jest je atakować.

Prof. Liangfang Zhang z University of California spróbował zmylić toksyny. Ukrył nanogąbki w membranach czerwonych krwinek i wstrzyknął je zainfekowanym myszom. Toksyna zaatakowała fałszywe krwinki i sama została przez nie zneutralizowana. Organizm został potem oczyszczony z nanogąbeczek.

Nanogąbki są tak małe, że jedna krwinka dostarcza materiału na 3000 gąbek. Bakteria pozbawiona swoich toksyn (odsączonych przez gąbki), staje się zaś łatwym celem układu odpornościowego gospodarza.

Oczywiście, metoda nie działa na wszystkie bakterie, ponieważ wiele z nich posiada jeszcze inne, dodatkowe metody obezwładniania obrony atakowanego organizmu. Prace nad dobrą szczepionka trwają latami, ale wydaje się, że w Kalifornii maja dobry pomysł na skuteczny preparat.

Najnowsze badania zespołu profesora Zhanga ukazały się na łamach Nature Nanotechnology.

(ew/technologyreview.com)

Zobacz więcej na temat: NAUKA medycyna nanotechnologia
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak