X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Nauka

Nowa szczepionka przebierze się za czerwone krwinki

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2014 15:30
Lecznicza nanocząstka może udawać krwinkę - i dzięki temu skuteczniej działać, wynika z badań.
Audio

Takie szczepionki mogłyby pomóc w walce z wieloma rodzajami zakażeń, w tym z oporną na metycylinę Staphylococcus aureus, która każdego roku zabija dziesiątki tysięcy osób.

Badacze z University of California wykazali już wcześniej, że nanocząstki naładowane terapeutyczną dawką bakterii potrafią wzbudzić w gryzoniach reakcje obronną organizmu, który jest następnie w stanie poradzić sobie z prawdziwą infekcją S. aureus.

Teraz naukowcy eksperymentują z nanogąbkami, przebranymi za krwinki i próbują stworzyć szczepionki.

Toksyny to białkowa wydzielina bakterii, która atakuje membrany komórkowe i poważnie je niszczy. Dzięki dziurom w krwinkach, bakteriom łatwiej jest je atakować.

Prof. Liangfang Zhang z University of California spróbował zmylić toksyny. Ukrył nanogąbki w membranach czerwonych krwinek i wstrzyknął je zainfekowanym myszom. Toksyna zaatakowała fałszywe krwinki i sama została przez nie zneutralizowana. Organizm został potem oczyszczony z nanogąbeczek.

Nanogąbki są tak małe, że jedna krwinka dostarcza materiału na 3000 gąbek. Bakteria pozbawiona swoich toksyn (odsączonych przez gąbki), staje się zaś łatwym celem układu odpornościowego gospodarza.

Oczywiście, metoda nie działa na wszystkie bakterie, ponieważ wiele z nich posiada jeszcze inne, dodatkowe metody obezwładniania obrony atakowanego organizmu. Prace nad dobrą szczepionka trwają latami, ale wydaje się, że w Kalifornii maja dobry pomysł na skuteczny preparat.

Najnowsze badania zespołu profesora Zhanga ukazały się na łamach Nature Nanotechnology.

(ew/technologyreview.com)

Zobacz więcej na temat: medycyna nanotechnologia NAUKA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak